Bratislava 27. mája (TASR) - Slovensko by mohlo mať už na budúci rok prvé centrá excelentnosti. Tie budú plniť úlohu špičkových pracovísk európskej a svetovej úrovne a podporovať výskum. Informoval o tom dnes podpredseda vlády a minister školstva SR Ján Mikolaj.
Minister oboznámil novinárov s výzvou na predkladanie žiadostí o finančný príspevok na tieto centrá. "Na Slovensku by sme mohli zriadiť 40-50 takýchto pracovísk a predpokladaná sieť excelentných pracovísk bude elokovaná vo výške 1,5 miliardy Sk (48,2 milióna eur)," uviedol Mikolaj. V rámci tejto výzvy má Bratislava samostatný projekt, na ktorý je vyčlenených 500 miliónov Sk (16,1 milióna eur).
Centrá excelentnosti môžu zriadiť vysoké školy, mimovládne organizácie výskumu a vývoja, Slovenská akadémia vied či organizácie výskumu zriadené orgánmi štátnej správy.
Maximálna výška na jeden projekt predstavuje 40 miliónov korún.
Mikolaj upozornil, že kritériá výberu budú pre záujemcov ťažké. Podmienkou je napríklad účasť na medzinárodných projektoch, personálne zloženie organizácie a takisto hodnotenie publikačnej činnosti. "Podstatné je, aby výsledky a referencie boli na vysokej medzinárodnej úrovni," zhrnul kritériá Mikolaj.
Šéf rezortu školstva tiež zdôraznil, že je potrebné zriadiť tieto centrá ako monotematické. Chce sa tým vyhnúť súbežnému výskumu a financovaniu tých istých prístrojov. Tieto centrá budú disponovať rôznymi technickými zariadeniami. "Sú zariadenia aj za stovky miliónov korún. A my nemôžeme kúpiť také zariadenie, ktoré bude presahovať finančnú kapacitu a kúpiť také dve alebo tri. Takže nechceme financovať súbežný výskum a tie isté prístroje," ozrejmil Mikolaj.
Uzávierka výzvy na predkladanie žiadostí je 25. augusta. Vyhodnotenie a výsledky by mali byť známe v novembri a žiadatelia by potom mohli svoje projekty začať realizovať, informovala TASR Alexandra Drgová, generálna riaditeľka Agentúry Ministerstva školstva SR pre štrukturálne fondy EÚ, ktorá tieto výzvy vyhlásila.
Oprava
TASR v pôvodnej správe nesprávne uviedla, že maximálna výška príspevku je 40 tisíc korún. V skutočnosti je to 40 miliónov. Za chybu sa ospravedlňujeme.