BRATISLAVA 28. mája (SITA) - Zdokonalením systému civilnej ochrany do roku 2015 sa dnes bude zaoberať vláda. Ministerstvo vnútra konštatuje, že úroveň civilnej ochrany je dobrá, treba ale pokračovať v zlepšovaní prípravy orgánov krízového riadenia a jednotiek civilnej ochrany na mimoriadne udalosti, vytvoriť jednotný informačný systém vyhodnocovania mimoriadnych udalostí, udržiavať úkryty, lepšie zabezpečiť evakuáciu, rýchle a operatívne vyrozumievanie zložiek krízového riadenia či včasné varovanie obyvateľstva. Dôležité je dobudovať na Slovensku funkčný integrovaný záchranný systém. MV SR dodáva, že treba rozvíjať aj spoluprácu v rámci Európskej únie a NATO v oblasti prevencie, pripravenosti a rýchleho reagovania na závažné mimoriadne udalosti ako i na riešenie humanitárnej pomoci, ochrany kritickej infraštruktúry a civilného núdzového plánovania.
Vláda bude hovoriť aj o rozšírení vysielania Slovenskej televízie o tretí, športový kanál. Na Trojku má STV dostať do konca mesiaca zo štátneho rozpočtu 90 783 000 korún. V digitálnej kvalite ho plánuje spustiť 8. augusta o 14:00, k štartu 29. letných olympijských hier v Pekingu. STV sa zaviaže odvysielať presný počet hodín športových podujatí na Slovensku a zahraničných akcií, na ktorých sú slovenskí športovci. Od 8. augusta do 31. decembra má odvysielať 1 300 hodín športu 7 hodín denne, od 17:00 do 24:00. V roku 2009 to má byť spolu už približne 3 758 vysielacích hodín a vysielať sa má 9 hodín denne, od 14:00 do 23:00 počas pracovných dní a 13 hodín cez víkendy a sviatky, od 10:00 do 23:00. O rok neskôr, v roku 2010 má STV3 odvysielať spolu odhadom 5 222 hodín a prejsť na celodenné vysielanie.
Na rokovanie by sa mal dostať aj nový zákon o Tlačovej agentúre Slovenskej republiky - Slovakia (TASR), ktorý má zmeniť príspevkovú tlačovú agentúru na verejnoprávnu, financovanú zmluvou so štátom. Obdobné zmluvy by mali zabezpečiť financovanie vopred určených úloh aj v prípade verejnoprávnych STV a SRo. Minister kultúry Marek Maďarič by mal návrhy zmlúv vláde predložiť do tohto leta. Okrem toho by TASR mohla získať na svoje investičné projekty transfer zo štátneho rozpočtu. Prostriedky by mohla čerpať aj zo štátnych fondov a štrukturálnych fondov EÚ, z predaja a prenájmu svojho majetku či úrokov z vkladov v banke. Textové, zvukové, obrazové a multimediálne spravodajstvo TASR bude platené. Na čele TASR by mala byť 5-členná správna rada a generálny riaditeľ. Štyroch členov správnej rady bude voliť parlament, jedného zamestnanci.
Vláda potvrdí oficiálnu návštevu premiéra Roberta Fica v Bosne a Hercegovine 2. júna. Fica bude sprevádzať minister zahraničných vecí Ján Kubiš, minister obrany Jaroslav Baška, štátny tajomník ministerstva hospodárstva Peter Žiga a riaditeľ vojenskej polície Jaroslav Bero. S Bosnou podpíšeme dohodu o podpore a ochrane investícií a dohodu o hospodárskej spolupráci. Vláda už schválila aj stabilizačnú a asociačnú dohodu, ktorú má Bosna podpísať s Európskou úniou 16. júna. Fico ide do Sarajeva na pozvanie predsedajúceho Rady ministrov Bosny a Hercegoviny Nikolu Špiriča, stretne sa aj s medzinárodným správcom Bosny, slovenským diplomatom Miroslavom Lajčákom.
mt;jj tm