Bratislava 28. mája (TASR) - Ministerstvo vnútra (MV) vynaloží v rozpätí rokov 2009 až 2015 na organizáciu a rozvoj civilnej ochrany takmer 1,4 miliardy Sk (45 miliónov eur). Najväčšiu časť financií pohltia v každom roku výdavky súvisiace s informačným a monitorovacím systémom.
Ako vyplýva z koncepcie rozvoja civilnej ochrany do roku 2015, ktorú dnes schválila vláda, peniaze budú každoročne vynaložené aj na vybavenie kontrolných chemických laboratórií a systém vyhodnocovania následkov mimoriadnych udalostí. Niekoľko miliónov pohltí vybavenie jednotiek civilnej ochrany pre potrebu daného územia či zabezpečovanie a poskytovanie humanitárnej pomoci. Rezort totiž konštatuje, že v nasledujúcom období bude potrebné prispôsobiť civilnú ochranu novým požiadavkám. Tie vyvolalo najmä rozšírenie medzinárodného terorizmu, ktorého činnosť môže byť namierená proti infraštruktúre štátu.
Prvoradou úlohou v tejto súvislosti je podľa MV zosúladenie smerovania civilnej ochrany do roku 2015 s politickou a koncepčnou orientáciou EÚ. V neposlednom rade je potrebné naďalej koordinovať poskytovanie zahraničnej humanitárnej pomoci v súlade s požiadavkami Organizácie Spojených národov, EÚ i individuálnych krajín.
MV zároveň chce organizovanou prípravou na civilnú ochranu zvýšiť povedomie obyvateľstva o správnom reagovaní pri varovaní, evakuácii a ukrytí a podporiť znalosť zásad poskytovania pomoci iným pri vzniku mimoriadnej udalosti. Sústreďovať sa bude tiež na skvalitnenie odborného zabezpečenia evakuácie a vytváranie podmienky na samovoľnú evakuáciu.
Súčasný stav riadenia na úseku civilnej ochrany považuje ministerstvo za plne funkčný, "čo sa potvrdilo pri riešení rozsiahlych mimoriadnych udalostí na území SR v posledných rokoch (povodne, snehové kalamity, zosuvy pôdy, veterné smršte a pod.) najmä v oblasti koordinácie činností na úrovni krajských a obvodných úradov," vysvetľuje MV. Na potrebnej úrovni je aj personálne zázemie celého systému civilnej ochrany SR, "čo vytvára predpoklady pre efektívne a postupné plnenie vytýčených smerov jej rozvoja do roku 2015".