SME

Rosner: Pozitíva a negatíva rozširovania NATO sú vyvážené

Bratislava 23. apríla (TASR) - Na rozširovanie Severoatlantickej aliancie existuje veľa dôvodov, ale rovnako je nemálo hlasov smerujúcich proti tomuto ...

Bratislava 23. apríla (TASR) - Na rozširovanie Severoatlantickej aliancie existuje veľa dôvodov, ale rovnako je nemálo hlasov smerujúcich proti tomuto kroku. Na medzinárodnej konferencii v Senci venovanej integračným procesom Slovenska to počas víkendu vyhlásil poradca bývalého amerického prezidenta Billa Clintona pre rozširovanie NATO Jeremy Rosner.

Skúsenosti z prvého kola ukázali, že noví členovia prispeli k zvýšeniu stability a bezpečnosti v stredoeurópskom priestore, ale aj k posilneniu inštitúcií NATO. "Pre nich samých to bolo zároveň povzbudením pre vlastné pokračovanie v reformách, ktoré sa začali už v prípravnom období," povedal Rosner. Za ďalšie pozitívum považuje, že sa nenaplnili žiadne negatíva neprajníkov rozširovania aliancie ako napríklad hrozba nukleárnej vojny, neočakávané kroky Ruska, sťaženie rozhodovania pri vyššom počte členov či neúmerný nápor na rozpočet organizácie.

SkryťVypnúť reklamu

Kladne hodnotil postup slovenskej vlády, ale aj ďalších ôsmich kandidátskych krajín. Záujem o integráciu nielen zo strany reprezentácií, ale aj obyvateľstva ukazuje, že NATO má pre nich určité politické, bezpečnostné i ekonomické hodnoty. Dobrým signálom podľa Rosnera je aj list 17 senátorov USA prezidentovi Georgeovi Bushovi, v ktorom ho vyzývajú, aby podporil zaslanie nových pozvaní na pražskom summite NATO na jeseň 2002. Uvádzajú v ňom napríklad, že problémy a chyby v procese rozširovania sú už známe z tzv. prvého kola a dá sa im vcelku jednoducho vyhnúť.

Medzi negatívne, varujúce faktory rozširovania zaradil "pomerne nízku úroveň európskeho záujmu". Kým začiatkom 90-tych rokov zneli hlasy najmä od európskych lídrov, v súčasnosti je iba málo vysokopostavených politických osobností, ktoré by sa výrazne zasadzovali sa prijímanie nových členov. Za ešte dôležitejšie Rosner považuje sporné otázky medzi silnými európskymi členmi a USA. Ide napríklad o presadzovanie vesmírnej protiraketovej obrany, vzťah novej vízie bezpečnostných síl Európy a NATO, ich jednotné velenie a riadenie. "Vážne treba brať aj výhrady Ruska proti rozširovaniu, pretože vzťah NATO k tejto veľmoci je veľmi dôležitým prvkom transatlantickej bezpečnosti," zdôraznil bývalý vládny poradca USA pre rozširovanie aliancie. V tejto súvislosti poznamenal, že napätie určite vzrastie po prípadnom akceptovaní tzv. pobaltských kandidátov.

SkryťVypnúť reklamu

Na margo kandidátov konštatoval, že niektorí sú síce na vstup dobre pripravení, avšak strategicky nie sú pre NATO takí významní ako napríklad Poľsko, a naopak. "Konečné kritérium pri pozvaní bude patriť posúdeniu, či ich členstvo zvýši strategickú silu aliancie, alebo nie," dodal Rosner. Vyjadril obavu, že ak by napríklad v druhom kole pribrali iba Slovensko a Slovinsko, chýbala by tým strategická vízia pre pobaltské, ako aj balkánske štáty.

Kritika amerického Senátu smeruje aj na vojenské zaostávanie, modernizáciu a kompatibilitu zbrojných systémov s armádami aliancie, ako aj na nedostatočné finančné zabezpečenie ich modernizácie. Podľa Rosnera bude pomerné ťažké presvedčiť senátorov na uskutočnenie rozšírenia ako finančne náročného kroku počas poklesu ekonomiky USA i európskych krajín.

SkryťVypnúť reklamu

Napriek všetkým negatívam je Rosner presvedčený, že vytvorenie jednotnej slobodnej a demokratickej Európy je životným záujmom celého transatlantického spoločenstva a posilnenie NATO je motorom tohto projektu. Upozornil však na tzv. syndróm falošného uspokojovania s čiastkovými výsledkami v prístupovom procese jednotlivých kandidátov. "Každé nesprávne rozhodnutie totiž môže zahatať cestu kandidátskej krajine k pozvánke," povedal.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 232
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 493
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 180
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 132
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 3 941
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 3 700
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 837
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 359
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Júki Cunoda.

Pozrite si časový harmonogram a TV program Veľkej ceny Japonska.


Radosť hráčov Bayernu.

Rozhodujúci gól strelil Harry Kane.


Alexander Ovečkin sa raduje z gólu proti Caroline.

Útočník Washingtonu môže pokoriť rekord Wayna Gretzkého už v najbližšom zápase.


TASR
Radosť futbalistov Žiliny.

Pozrite si prehľad športových udalostí v sobotu, 5. apríla. Aký je program dňa?


SkryťZatvoriť reklamu