Obaja partneri by mali prerokovať otázky bilaterálnych vzťahov a možnosti ich prehĺbenia najmä v oblasti hospodárskej a obchodnej spolupráce. Taktiež sa dotknú ďalších aktuálnych otázkok a okruhov medzinárodnej spolupráce.
Slovenského šéfa exekutívy bude na jeho oficiálnej návšteve v Sarajeve, ktorú dnes schválila vláda, sprevádzať aj minister zahraničných vecí Ján Kubiš, minister obrany Jaroslav Baška a štátny tajomník ministerstva hospodárstva Peter Žiga.
Štátny útvar Bosna a Hercegovina vznikol v roku 1992 vyhlásením nezávislosti. V multietnickom zložení krajiny sú zastúpené všetky bosnianske menšiny - Chorváti, Moslimovia i Srbi. Preto spoločné štátne orgány (hlava štátu, parlament, vláda) majú vždy 3-členné rotujúce vedenie. Spoločná vláda však od posledných volieb v roku 2002 už má iba jedného premiéra.
Slovenský diplomat Miroslav Lajčák sa uplynulý rok stal novým vysokým predstaviteľom medzinárodného spoločenstva BaH. Jeho vymenovanie schválil Riadiaci výbor Rady pre implementáciu mieru v BaH. Vysoký predstaviteľ je zároveň zvláštnym vyslancom Európskej únie v krajine. Nahradil v nej Christiana Schwarz-Schillinga. Pozícia vysokého predstaviteľa medzinárodného spoločenstva pre BaH vznikla na základe Daytonských dohôd z roku 1995, ktoré ukončili bosniansku vojnu, najtragickejší zo všetkých konfliktov v bývalej Juhoslávii. Jeho úlohou je najmä dohliadať a presadzovať plnenie mierovej dohody z Daytonu a koordinovať pôsobenie medzinárodných organizácií v BaH.