New York 28. mája (TASR) - Aj slovenskí príslušníci mierových zborov, pôsobiaci podľa internetovej stránky Ministerstva obrany SR v Sýrii na Golanských výšinách (UNDOF, 95 príslušníkov), na Blízkom východe (UNTSO, traja) a na Cypre (UNFICYP, 196 príslušníkov) môžu vo štvrtok 29. mája sláviť Medzinárodný deň príslušníkov mierových síl OSN.
Medzinárodný deň príslušníkov mierových zborov OSN vyhlásilo Valné zhromaždenie OSN (VZ OSN) schválením rezolúcie A/RES/57/129 z 11. decembra 2002. Vzdalo tým poctu všetkým mužom a ženám, ktorí slúžili a stále slúžia v operáciách na udržanie mieru. Ocenilo ich vysokú profesionalitu, oddanosť a odvahu. Zároveň je tento sviatok aj príležitosťou, aby si verejnosť spomenula na všetkých, ktorí v mierových misiách OSN zahynuli. Deň 29. máj je pripomienkou na rok 1948, keď OSN rozmiestnila v Palestíne vojakov vo svojej prvej misii na udržanie mieru. V rezolúcii sa zdôrazňuje, že 29. máj sa má sláviť každý rok s cieľom vzdať poctu všetkým mužom a ženám, ktorí pôsobili, alebo pôsobia v mierových silách OSN.
Z aktivít príslušníkov mierových zborov OSN, nazývaných aj modré prilby, mávajú najväčší úžitok obyčajní ľudia, ktorí zároveň bývajú najzraniteľnejší v ozbrojených konfliktoch. Modré prilby dohliadajú, aby utečenci alebo odídenci sa mohli vrátiť do svojich domovov. Dohliadajú i na to, aby členovia bojujúcich strán zložili zbrane a opäť sa začlenili do spoločnosti. Aj na to, aby deti zanechali bojové polia a našli cestu do školy, aby ľudia mohli uplatniť volebné právo v demokratickom hlasovaní, aby ľudské práva obyčajných ľudí sa dostali pod ochranu a mohli ich napĺňať.
Približne 100.000 vojakov mierových síl OSN z vyše 100 štátov je rozmiestnených v početných operáciách prakticky na všetkých kontinentoch.
Avšak aj modré prilby počas misie zlyhajú a doplácajú na to, podobne ako v konfliktoch, najzraniteľnejšie osoby. Najnovší prípad odhalila a 27. mája 2008 o ňom informovala britská organizácia Save the Children. Podľa nej humanitárni pracovníci a príslušníci mierových zborov OSN zneužívajú deti v krajinách tretieho sveta postihnutých vojnovými konfliktami a prírodnými katastrofami. Zistenia uvedené v správe organizácie Save the Children vychádzajú z výpovedí stovák detí z južného Sudánu, Pobrežia Slonoviny a Haiti. Dievčatá i chlapci sa stávajú obeťami znásilnení, sú nútené k prostitúcii alebo sexuálnemu styku za potraviny, peniaze, mydlo či mobilné telefóny. Aj keď zneužívania maloletých sa dopúšťa len malá časť pracovníkov a príslušníkov misií, problém dosahuje pomerne veľké rozmery. Správu organizácie Save the Children v súčasnosti preverujú odborníci OSN.