Advokáti a notári by mali mať od októbra takmer výlučné právo vyhotovovať zmluvy o prevode nehnuteľností. Zmena by mala prispieť k znižovaniu realitných podvodov.
Mnohí záujemcovia o predaj a kúpu domu, bytu, či pozemku však budú musieť siahnuť hlbšie do peňaženky. Vyplýva to z návrhu novely Občianskeho zákonníka, ktorý dnes schválila vláda, posudzovať ju bude ešte parlament.
Novela podľa ministra spravodlivosti Štefana Harabina zabráni realitným podvodom, pri ktorých môžu ľudia prísť aj o miliónové majetky. "Budete mať garanciu u notára a u advokáta, že nekúpite byt od podvodníka a neprídete o peniaze," vyhlásil po rokovaní vlády minister. Notári a advokáti budú totiž za zmluvy podľa návrhu ručiť svojím majetkom.
Ľudia z realitného biznisu sa plánovanej zmene netešia. "Pre bežných občanov to bude znamenať zdraženie celého procesu prevodu nehnuteľnosti a zvýšenie jeho časovej náročnosti," reagoval pre ČTK generálny sekretár Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska Martin Lazík.
Peniaze za vyhotovenie zmluvy môžu už v súčasnosti pýtať iba advokáti a notári. Ľudia sa však poplatkom právnikom môžu vyhnúť tak, že si zmluvu napíšu napríklad sami, čo podľa návrhu už nebude možné. Prevod bytu za milión korún vyjde v súčasnosti u notára na zhruba 7000 korún, poplatok sa zvyšuje s narastajúcou kúpnou cenou. Podobné pravidlá platia aj u advokátov, tí sa však majú možnosť s klientom dohodnúť aj na nižšej sume.
Advokátska i notárska komora podobne ako ministerstvo argumentovali, že ak zmluvy budú spisovať iba ich členovia, výrazne sa zníži riziko podvodov. "Za tie isté peniaze máme absolútne inú zodpovednosť. Ručíme celým svojím majetkom," povedal ČTK šéf notárskej komory Miroslav Ďuriš.
Zástupcovia právnických komôr v minulosti pri úvahách o zavedení zodpovednosti za realitné zmluvy požadovali, aby mali napríklad právo nahliadať do registra odcudzených občianskych preukazov. Ak by sa totiž niekto preukázal falošnými dokladmi, advokát či notár bude za prípadné škody zo zmluvy niesť zodpovednosť. Zákon zatiaľ notárom ani advokátom prístup k policajným údajom neumožňuje, takáto zmena sa však podľa Harabina pripravuje.
Počet realitných podvodov podľa ministerstva v posledných rokoch rýchlo rástol. Zatiaľ čo v roku 2001 zaevidovala polícia iba jeden podnet na podvod pri prevode nehnuteľnosti, vlani to už bolo 281. Z celkového počtu prevodov nehnuteľností je to však stále menej ako jedna desatina percenta.
Podľa vládou odobrenej novely by mala platiť výnimka z advokátskeho a notárskeho monopolu v prípade, ak nehnuteľnosť kupuje či predáva napríklad štátny orgán alebo samospráva.