Brezno 29. mája (TASR) - Obyvatelia montovaných domov v časti Hlaviny I prekvapili väčšinu obyvateľov horehronského mesta Brezno. Napriek rôznym očakávaniam aj po vyše roku od nasťahovania sa udržiavajú poriadok vo svojich nových príbytkoch, okolo domov i v areáli celého sídliska. Viacerí občania totiž predpovedali, že do roka a do dňa sa stane z nových bytov pre časť breznianskej rómskej komunity kôlňa na drevo alebo niečo podobné ako na sídlisku Luník 9 v Košiciach.
Stal sa opak. Rómske rodiny nasťahované v deviatich domoch s osemnástimi bytmi, ktoré im ponúkajú podstatne iný životný štandard, si nové domovy doslova užívajú. Vidno to predovšetkým na starostlivosti o vlastné životné prostredie. Jediné, čo im skutočne nevyhovuje, je vzdialenosť nového sídliska od mesta, pretože mnohé deti si krátia cestu do školy a späť popri železničnej trati, čo je dosť nebezpečné. Problém by mala vyriešiť až lavica cez Hron.
Mesto Brezno bude v projekte resocializácie životného a sociálneho prostredia rómskej komunity pokračovať výstavbou aj ďalšej osady Hlaviny II. pre 112 rómskych občanov. Pripravujú presídlenie časti rómskej komunity z miestnych častí Stromová, Záhradná, Vrbova ulica a z lokality Predné Hálny do 14 nových domov a tým plánujú čiastočne vyriešiť bytovú otázku obyvateľov z nelegálne vybudovaných rómskych obydlí a zabezpečiť poriadok vo vlastníckych vzťahoch v katastri mesta. V súčasnosti táto oblasť tvorí neslávny kolorit východnej časti mesta v smere na Horehronie a do Nízkych Tatier.
Ako povedal pre TASR primátor Brezna Jaroslav Demian, financovanie novej osady rieši spracovaná štúdia prostredníctvom Štátneho fondu rozvoja bývania, zo zdrojov mesta a približne 20 percent nákladov by mali odpracovať sami noví obyvatelia osady, aby si ako ich predchodcovia z Hlaviny I svoje bývanie viac vážili. "Spolu by sme na tento účel mali preinvestovať 46 miliónov korún (1,5 milióna eur), čo schválili už aj poslanci mestského zastupiteľstva," konštatoval primátor.
V Brezne v súčasnosti podľa neoficiálnych odhadov žije približne 2200 Rómov, čo predstavuje asi 10 percent obyvateľov mesta. Oficiálne štatistiky neexistujú a mnohí z Rómov žijú doteraz v nelegálne postavených obydliach, častokrát sú neprihlásení a úrady o nich ani netušia. Poslanci mestského zastupiteľstva schválili aj osvetlenie areálu, kanalizáciu, čistiareň odpadových vôd, vybudovanie komunitného centra. Druhá etapa projektu definitívne počíta aj s prístupovou lavicou cez Hron. V súčasnosti už vykupujú pozemky od súkromníkov, Povodia Hrona, Slovenskej správy ciest a Železníc SR. Domy v radovej zástavbe budú dvojizbové, montované z betónových prefabrikátov a s lokálnym vykurovaním na pevné palivo.
Primátor Demian tvrdí, že aj on osobne je za to, aby sa budúci nájomníci v nových domoch podieľali na prácach pri výstavbe. "Je dôležité, aby vedeli, že to robia pre zlepšenie svojho života, svoju budúcnosť a pre svoje deti," konštatoval.