Brusel 29. mája (TASR) - Na aktuálnu situáciu v slovenskom zdravotníctve poukázal dnes na rokovaní Ekonomického a sociálneho výboru (ECOSOC) Slovenský odborový zväz zdravotníctva a sociálnych služieb (SOZZaSS).
V rámci programu Fórum členov prezentoval súčasný stav a problematiku rozdielneho odmeňovania za podobne náročnú prácu viceprezident Konfederácie odborových zväzov SR Eugen Škultéty.
"Chceli sme poukázať na diskrimináciu zamestnancov v zdravotníctve, diskrimináciu medzi zamestnancami fakultných nemocníc a trebárs asociácií nemocníc Slovenska a zdravotníckych zariadení, ktoré sú v neziskových organizáciách," objasnil Škultéty.
Slovenská europoslankyňa Irena Belohorská sa na adresu jeho vystúpenia vyjadrila kriticky. Podľa nej bol príspevok neprimeraný po obsahovej stránke a okrem toho prednesený prirýchlo, čo spôsobilo problémy pri jeho tlmočení a teda následne aj jeho nezrozumiteľnosť.
"Myslím si, že vystúpenie sa trošku minulo efektom. To vystúpenie bolo určené len tým návštevníkom, tým zástupcom odborov, ktorí sedeli na tribúne, pretože sa to nedalo prekladať, jednak pri rýchlosti a jednak pri tom množstve tých argumentov. Možno bolo treba trošku menej hovoriť a vypichnúť tie hlavné argumenty," tvrdí europoslankyňa.
Belohorská takisto kritizovala, že zástupcovia SOZZaSS nekontaktovali vopred slovenských europoslancov, ktorí im pomohli pomôcť.
"Ja by som určite ako zdravotník vedela pripraviť tú pôdu, ktorá sa tu vyžaduje, lebo nejde len o to, že máme argumenty a vieme, čo chceme povedať, ale musíme vedieť, ako a komu to adresujeme," myslí si Belohorská.
Podľa Patrika Zoltványho zastupujúceho v ECOSOC Republikovú úniu zamestnávateľov SR takéto problémy do Bruselu vôbec nepatria a treba ich riešiť na národnej úrovni.
"Nevidím praktický význam prinášania tejto témy do Bruselu, keďže téma zdravotníckej a sociálnej politiky je vo výhradnej kompetencií národných vlád a tu v Bruseli túto oblasť neriešime. Na Slovensku sa niekedy Brusel považuje za miesto, kde sa dokáže vyriešiť všetko, ale naozaj musíme si jasne povedať, kde Brusel má svoje kompetencie a kde nemá, a ktoré témy si musíme riešiť doma a ktoré by sme mali prenášať na Brusel," zdôraznil Zoltvány.
Predseda SOZZaSS Anton Szalay však vidí význam prezentácie problému v rezorte slovenského zdravotníctva v Bruseli, hoci si je tiež vedomý, že riešenie treba hľadať na národnej úrovni.
"Samozrejme je to vec názoru, či to bolo nerozvážne, ale my sme dlho zvažovali, ako postupovať, a vieme, že Brusel nám to nevyrieši, že to budeme musieť riešiť doma a tie ďalšie kroky k tomu budú smerovať, aby sme v rokovaniach pokračovali ďalej, ale bol to určitý signál," konštatoval Szalay.
(spravodajkyňa TASR Monika Poláková) dem