Ministerstvo kultúry (MK) SR pokračuje v hľadaní správcu svojich objektov v Bratislave. Firmu, ktorá by za pol miliardy spravovala päť rokov objekty jeho 21 inštitúcií v hlavnom meste, začalo hľadať ešte v novembri minulého roka. Ako agentúru SITA informoval hovorca MK SR Jozef Bednár, ministerstvo po zrušení prvého tendra pokračuje vo verejnom obstarávaní služieb, ktoré sa týkajú zabezpečenia technickej správy a prevádzky jeho objektov v Bratislave.
V priebehu roka chce do procesu zapojiť aj ostatné objekty v správe rezortu kultúry v rámci celého Slovenska. Prvý tender MK SR na správcu zrušil Úrad pre verejné obstarávanie 30. apríla pre nedostatky v súťažných podkladoch - nedostatočný opis predmetu zákazky. Dôsledkom toho by sa podľa úradu ponuky záujemcov nedali dobre porovnať a vybrať najvýhodnejšia.
Podľa informácií portálu aktuálne.sk sa tender mohol predražiť až päťnásobne. “Podmienky verejného obstarávania sú oproti pôvodnej súťaži vyšpecifikované v súlade s pripomienkami Úradu pre verejné obstarávanie,“ uviedol Bednár.
Podľa hovorcu MK SR hľadajú firmu, ktorá zaistí údržbu budov, ich striech, sklenárske, maliarske, natieračské, murárske, manipulačné, zámočnícke, klampiarske, upratovacie, strážne, deratizačné a záhradnícke práce, postará sa o odpad, údržbu, opravy, servis a revízie vzduchotechnických, elektrických, plynových, dopravných, tlakových či protipožiarnych zariadení. “Rozhodne teda nepôjde len o upratovacie práce, ako pred časom zavádzajúco informovali niektoré médiá,“ povedal.
Firma, ktorá tender vyhrá, bude práce vykonávať päť rokov za maximálne 500 až 520 miliónov korún bez DPH. MK SR však predpokladá, že víťazný subjekt ponúkne nižšiu sumu. Očakáva, že takýmto systémom správy svojich objektov výrazne ušetrí.
“Na základe záverov procesného auditu v rezorte, realizovaného nezávislou spoločnosťou, finančný objem vynakladaný na tieto služby doteraz dosahuje v celom rezorte ročne výšku až cca 217 mil. Sk, čo za päť rokov predstavuje 1 085 mil. Sk,“ povedal Bednár s tým, že ide o najdrahší proces v rezorte. Ak sa šetriace plány ministerstva kultúry naplnia, chce takto získané peniaze investovať do kultúrnych projektov a podujatí.
Centrálne by sa mali spravovať napríklad tieto budovy: Slovenské národné divadlo, Slovenské národné múzeum, Slovenská národná galéria, Univerzitná knižnica, Bibiana, ÚĽUV, SĽUK, Národné osvetové centrum, Hudobné centrum, Pamiatkový úrad SR, divadlo Nová scéna, Slovenská filharmónia, Slovenský filmový ústav, Divadelný ústav, Literárne informačné centrum, Slovenské centrum dizajnu, Lúčnica, Tlačová agentúra SR či sídlo MK SR.
Napríklad Slovenské národné múzeum (SNM), pod ktoré okrem jeho bratislavského riaditeľstva patrí aj 19 špecializovaných múzeí rozmiestnených po celom Slovensku a osem z nich má sídlo v Bratislave, prevádzkuje spolu 648 nehnuteľností - nielen budov, ale napríklad aj parkov či objektov v skanzenoch. Nie všetky kultúrne inštitúcie projekt centrálneho správcu vítajú. Problémom by napríklad mohli byť zbierkové depozity múzeí a galérií, do ktorých je obmedzený prístup.
MK SR po nástupe nového vedenia presadzuje centrálne obstarávanie aj v iných oblastiach. Pre svoje organizácie tak zabezpečilo za desiatky až stovky miliónov korún kopírovacie stroje, tlačiarenské služby, mobilné telefóny či výpočtovú techniku.
Napríklad v apríli MK SR vyhlásilo tender na kancelárske potreby. Rezort kultúry - ministerstvo a ďalších 33 organizácií v jeho zriaďovateľskej pôsobnosti, v priebehu posledných päť rokov zaplatil za nákup kancelárskych potrieb približne 50 miliónov korún. MK SR tvrdí, že centrálnym nákupom ušetrí za päť rokov 20 miliónov korún.