Ani rok po požiari strechy domu na Zlatovskej ulici v Trenčíne, ktorý bol jedným z najväčších požiarov v Trenčianskom kraji v roku 2007, nemajú obyvatelia bytového domu uhradené všetky škody. Myslia si, že všetkým problémom sa dalo predísť, keby bola bytovka, ktorej stavbu realizovalo Mesto spolu so súkromným investorom, kvalitne postavená.
Požiar strechy totiž vznikol v čase, keď boli už niekoľký raz nútení dať opraviť zatekajúcu strechu. Mesto však tvrdí, že byty sú v súčasnosti v súkromnom vlastníctve a voči obyvateľom nemá žiadne právne záväzky. O všetkom by mal už v júli rozhodnúť súd.
"Nebývam tu od začiatku, ale je to osemročná bytovka a strecha sa už toľkokrát opravovala," povedala obyvateľka Nikola Gažová. Dodala, že problémov, na ktoré sú ľudia v tomto smere nahnevaní, je oveľa viac. "Stále si myslím, že primárna chyba bola v zhotovení tej stavby. Tým, že mesto bolo aj spoluinvestorom a predávalo nám byty, tak by nemalo dávať od toho ruky preč. Mali by sa k tomu postaviť zodpovedne," uviedol Martin Janík.
V roku 2004 podali obyvatelia bytovky žalobu na mesto Trenčín, aj súkromného investora. Dôvodom bolo to, že zhruba po pol roku, ako sa do nej občania nasťahovali, začala zatekať strecha. "Jednotliví obyvatelia to reklamovali u mesta i u spoluinvestora. Bolo niekoľko jednaní a malých opráv," vysvetlil podpredseda spoločenstva bytovky Miroslav Žilka. Podľa znaleckého posudku však bolo potrebné dať opraviť celú strechu.
Obyvatelia teda vypísali verejnú súťaž. "Nemohli sme čakať na lichnavý postup mesta," vysvetlil Žilka. Dodal, že mesto a spoluinvestor im dali na bytovku záručnú dobu dva roky, pri rokovaniach sa ale dozvedeli, že oni dostali od dodávateľa až päťročnú záruku. "Berieme to svojim spôsobom ako podvod."
To, že na súde je už štyri roky podaná žaloba, potvrdil aj hovorca Krajského súdu Roman Tarabus. Pojednávať by sa malo začať 17. júla. "Podaná žaloba mala nedostatky, ktoré bolo potrebné odstrániť, aby súd mohol pokračovať v konaní. Podstatnou vadou žaloby bolo to, že z nej nebolo jasné, ktorý žalobca sa čoho konkrétne domáha. Okresný súd opakovane navrhovateľov prostredníctvom ich advokátky vyzýval na úpravu návrhu. Táto vada bola odstránená až v októbri 2007," vysvetlil Tarabus.
Žilka ďalej tvrdí, že od mesta žiadali aj mimosúdne vyrovnanie. To však právny zástupca mesta zamietol. "I keď chcem podotknúť, že dva roky pred voľbami pán primátor inicioval stretnutie, kde chcel, aby sme celú túto kauzu riešili mimosúdnou cestou. Náš právny zástupca predložil doklady, bohužiaľ do dnešného dňa sa prakticky nič neudialo," povedal Žilka.
Prednosta mestského úradu František Sádecký bráni konanie mesta tým, že mesto Trenčín už nie je vlastníkom bytovky a voči jej obyvateľom nemá žiadne právne záväzky. Priznal ale, že jej obyvatelia už krátko po jej dobudovaní podávali prvé reklamácie. Potvrdil aj to, že vlastníci podali v roku 2004 žalobu na mesto s tým, že zároveň požiadali súd o termín na mimosúdne vyrovnanie.
"My sme si medzitým dali vypracovať odbornú analýzu externým právnikom, ktorý potvrdil našu domienku, že v súčasnej dobe nemá mesto žiadny záväzok voči vlastníkom tých bytových jednotiek," zdôraznil Sádecký. O tom, či bolo vlastníkom prisľúbené mimosúdne vyrovnanie, údajne nemá prednosta informácie. "Nič také som v rámci svojich prieskumov v písomnej forme nenašiel."
Strechu bytového domu na Zlatovskej ulici zachvátil požiar 24. mája 2007. Pri oprave izolácie súkromnou firmou došlo k požiaru, pri ktorom zhorela takmer celá strecha. Celková škoda bola vyčíslená na viac ako štyri milióny korún (130.455 eur). Čiastku, ktorú obyvateľom neuhradila za škodu poisťovňa, chcú obyvatelia súdnou cestou vymôcť od spoločnosti, ktorá ju v čase požiaru opravovala.