Opozičné strany odmietajú spojenie niektorých volebných termínov do jedného v súvislosti s budúcoročnými voľbami do Európskeho parlamentu, dvojkolovým hlasovaním o prezidentovi a dvojkolovými voľbami do vyšších územných celkov. Občania by tak k volebným urnám mali v roku 2009 ísť spolu päťkrát.
Poslanec za SDKÚ-DS Peter Miššík považuje za prirodzené, aby sa voľby konali v riadnych termínoch. Neverí, že na spojenie niektorých volieb sa nájde dostatočná podpora politických strán. Navyše, prípadné politické rozhodnutie o zlúčení niektorých hlasovaní do jedného termínu by mohlo ovplyvniť ich výsledky kvôli inej účasti voličov. Miššík zároveň pripomenul, že nejde o dlhodobú záležitosť, keďže voľby do VÚC sa konajú v štvorročných intervaloch, prezidentské voľby a voľby do EP majú päťročný cyklus.
Ani predsedníčka poslaneckého klubu KDH Mária Sabolová nevidí dôvod na zmenu termínu volieb. Volebné obdobia by sa podľa nej počas ich trvania nemali skracovať alebo predlžovať. Ak by sa v budúcnosti uvažovalo o úpravách v termínoch, mali by sa na nich politici dohodnúť na začiatku toho ktorého volebného obdobia. Sabolová rovnako vyslovila presvedčenie, že občania, ktorí majú záujem prejaviť svoj postoj, voliť prídu.
Prípadné zlúčenie prezidentských volieb a volieb do EP nepodporuje ani SMK. "EP už rozhodol o termíne volieb do EP, bude to v prvom júnovom týždni vo všetkých krajinách EÚ v rovnakom trojdňovom termíne. Na druhej strane Ústava SR presne vymedzuje funkčné obdobie prezidenta SR. Tieto dva termíny sú rozdielne, preto si SMK myslí, že spojenie týchto volieb je technicky veľmi komplikované a politicky nebezpečné," povedala pre TASR hovorkyňa strany Eva Dunajská.
Smer-SD podľa podpredsedu strany Miroslava Číža uznáva pozitíva spojených termínov volieb a situáciu zvažuje. Číž však rovnako hovorí o technických prekážkach, ktoré predstavujú pevné termíny volieb do EP a funkčného obdobia slovenského prezidenta, strana preto považuje problém za otvorený.
Podpredseda ĽS-HZDS Miroslav Jureňa si myslí, že spojenie termínov volieb by prinieslo efekt, uprednostňuje spojiť voľby do EP s prezidentskými voľbami. Podľa neho by to bolo vhodnejšie nielen z hľadiska efektívnosti, väčšej účasti voličov, ale najmä z pohľadu občana, ktorému by sa takto vyšlo v ústrety.
So spojením volebných termínov prišla podpredsedníčka SNS Anna Belousovová i europoslankyňa za Smer-SD Monika Beňová. Belousovová navrhuje z hľadiska výhodnosti volebnej účasti spojiť voľby do EP s voľbami do VÚC, Beňová uprednostňuje spojiť eurovoľby s voľbami prezidenta.