Prešov 29. mája (TASR) Petíciu proti plánovanému rozšíreniu kapacity spaľovne nebezpečných odpadov spoločnosti Fecupral v Prešove podpísalo do dnešného dňa 4500 občanov mesta a okolitých obcí. Podpisy pod petíciu začali zbierať 27. apríla členovia ochranárskeho združenia Priatelia Zeme Spoločnosť priateľov Zeme (SPZ) a občianskych združení Táborisko a Kostitras.
"Predpokladáme, že do konca júna sa nám podarí vyzbierať 10.000 podpisov a následne na to ich odovzdáme Ministerstvu životného prostredia SR. Budeme žiadať ministerstvo, aby pre závažné negatíva a absenciu základných informácií, bez ktorých nie je možné odborne posúdiť celý proces, vydalo negatívne stanovisko k tomuto zámeru," uviedla dnes pre TASR členka petičného výboru Katarína Vrábľová.
Za najvážnejšie negatíva tohto projektu považujú iniciátori petície chýbajúcu zvozovú štúdiu, nedostatočné posúdenie havarijných rizík a nedostatočné hodnotenie vplyvov spaľovne na zdravie obyvateľstva. S rozšírením spaľovne nesúhlasí ani vedenie mesta Prešov. Dôvodom nesúhlasu je podľa prednostu MsÚ Jozefa Višňovského zbytočne veľká kapacita spaľovne, pretože Prešovský kraj je najmenším producentom nebezpečného odpadu v rámci všetkých krajov Slovenska a v neposlednom rade nevhodná lokalita, cez ktorú by mali byť prepravované nebezpečné odpady.
Konateľ spoločnosti Fecupral Prešov Štefan Hanigovský považuje argumenty ochranárov proti opodstatnenosti a rozšíreniu spaľovne za zavádzajúce a nepravdivé. Podľa neho len samotný Prešovský kraj vyprodukuje ročne 16.000 ton nebezpečných odpadov. "Nemám problém diskutovať s ochranármi o rozšírení spaľovne, ale táto diskusia musí byť na odbornej úrovni," uviedol dnes pre TASR v súvislosti s priebehom petície.
Prešovská spaľovňa funguje od roku 2000 a za ten čas zneškodnila a energeticky využila 4000 ton nebezpečných odpadov. Technológiu v roku 2002 doplnili o dioxínový filter, čo umožňuje spaľovať aj odpady s obsahom polychlórovaných bifenylov. Spaľujú v nej približne 190 druhov odpadov vrátane odpadov zo zdravotníctva.