Banská Bystrica - Do projektu Dajme šancu slnku, ktorého súčasťou je aj rozširovanie medzinárodnej Klimatickej Aliancie (KA) na Slovensku, sa zatiaľ zapojilo 39 základných a stredných škôl. Viaceré z nich už v júni začnú realizovať prvé spoločné aktivity so svojimi zahraničnými partnermi.
Dve členské školy KA - Špeciálna škola pre hendikepované deti vo Schwechate a Spojená škola Zdenka Nejedlého v Leviciach s podobným zameraním budú od júna spolupracovať v oblasti environmentálnej výchovy a umenia. Slovenské a rakúske deti si v súťažiach a pri spoločných aktivitách vymenia vedomosti z oblasti ochrany životného prostredia, ale aj kultúry a tvorivosti.
Na 5. júna je v Rakúsku naplánovaný "férový futbalový zápas" medzi ZŠ v Sološnici a školou vo Schwadorfe. Stretnutie deti je zamerané tiež na ochranu klímy a na propagáciu spravodlivého obchodu prostredníctvom hnutia Fair Trade.
Veľké firmy presúvajú výrobu v tam, kde je pracovná sila najlacnejšia, pričom často ide o nútenú detskú prácu. Štáty v snahe prilákať investorov, vytvárajú pre nich zvýhodnené obchodné prostredie bez ohľadu na domáce firmy, životné prostredie či sociálne zabezpečenie. "Výsledkom toho je zánik malých lokálnych podnikov, drancovanie prírodných zdrojov a postupné vykorisťovanie zamestnancov.
Zisk ostáva v rukách zahraničného investora, pretože ho neinvestuje späť do rozvoja miestnej ekonomiky v krajine, v ktorej bol vyprodukovaný. To chceme deťom vysvetliť na príklade výroby futbalovej lopty v rozvojových krajinách, aby pochopili, prečo je fair play dôležitá nielen vo futbale, ale aj v obchodovaní," konštatovala koordinátorka projektu Ivana Jaššová.
Zámerom obchodného partnerstva Fair Trade je okrem zlepšenia životných podmienok znevýhodnených a vykorisťovaných producentov na chudobnom Juhu a prinavrátenia základných etických a morálnych zásad do medzinárodného obchodu aj produkcia biopotravín.
Za ekologickú produkciu biopotravín získava pestovateľ špeciálnu prémiu. Najväčšiu časť sortimentu Fair Trade predstavujú potraviny - káva, čaj, kakao, čokoláda a koreniny. Tiež remeselné výrobky - keramika, drevené doplnky, sklo, a textil - odevy a koberce. Producenti Fair Trade výrobkov uprednostňujú miestne prírodné materiály získané dlhodobo udržateľným spôsobom, obnoviteľné zdroje energie a šetrné poľnohospodárske postupy, dodala Jaššová.