Zdravotníci zo špecializovaných ambulancií dnes na protest proti nedostatku peňazí v zdravotníctve neordinujú.
Protestujú najmä súkromní lekári
"Aj ja som členom SLÚŠ a s výzvou a protestom sa plne stotožňujem", uviedol MUDr. Miloš Sopko zo súkromnej internej ambulancie na Triede SNP v Košiciach. Pacientov si nadnes neobjednal. Ako povedal, bude však v ambulancii, lebo práce má dosť, zúčastní sa aj na medzinárodnom diabetologickom kongrese. "V prípade urgentnej situácie, ak príde akútny pacient, tak ma sestra odvolá a pacienta ošetrím", povedal Sopko.
S výzvou sa stotožňuje aj dlhoročná obvodná lekárka prvého kontaktu z odštátnenej ambulancie MUDr. Eva Vargová. "Ako všeobecná lekárka sa pripájam k protestu. Dlhé roky sme finančne podhodnocovaní, nemáme prostriedky ani na to, aby sme si vybavili ordinácie takými prístrojmi a pomôckami, ktoré sú nevyhnutné. V zdravotníctve sú potrebné zmeny, aby sme dosiahli dôstojnú úroveň," dodala Vargová.
K výzve SLÚŠ sa nepridali odborári z košickej Fakultnej nemocnice Louisa Pasteura. Ako uviedla predsedníčka odborov Agnesa Stojničová, v pracovnoprávnych vzťahoch a v odmeňovaní sa riadia zamestnanci nemocnice inými pravidlami, zakotvenými v platnej kolektívnej zmluve.
"Mal som objednaných pacientov, preto slúžim," zhrnul urológ z Levoče Peter Pollák. "So situáciou v zdravotníctve nie som spokojná, ale akútne prípady ošetrujem aj dnes," dodala očná lekárka Silvia Lašková zo Spišskej Novej Vsi. "O proteste som sa dozvedela až dnes ráno z rozhlasu," dodala lekárka Viera Šimková z Krompách, kde prevádzkuje ušno - nosovo - krčnú ambulanciu.
Do viacerých ordinácií sa však nebolo možné dovolať, čo naznačovalo, že dnes nepracujú. Prezident Slovenskej únie špecialistov nevedel odhadnúť, koľko zdravotníkov reálne ambulancie neotvorilo. "Nemáme možnosť zistiť účasť na proteste. Na základe náhodného prieskumu však vieme, že celé polikliniky sú prázdne," vyhlásil.
Na trnavskej poliklinike sa pracuje
Ambulancie lekárov na trnavskej Mestskej poliklinike zostali aj napriek výzve Slovenskej lekárskej únie špecialistov (SLÚŠ) k dnešnému protestu otvorené a vybavovali svojich pacientov.
Martin Heriban, člen predstavenstva lekárskeho združenia Aesculap, ktoré na poliklinike pôsobí, pre TASR uviedol, že hoci trnavskí lekári-špecialisti nie sú spokojní s prístupom poisťovní, takýto druh protestu zatiaľ nepodporia.
"Možno počkáme do augusta, kedy by sa mali platby poisťovní, hlavne Všeobecnej zdravotnej poisťovne, zvýšiť. Limity, ktoré nám všeobecná dáva, minieme vždy skôr a jeden týždeň v mesiaci robíme potom zadarmo," konštatoval. Podľa neho preto nie je vylúčená "horúca jeseň", ak sa s posťovňami medzitým nedohodnú.
Odbory protest nepodporili
Napriek tomu, že k protestnej akcii sa nepridali odbory, Slovenská lekárska komora či Asociácia súkromných lekárov, vo všeobecnosti všetci zdravotníci žiadajú lepšie odmeňovanie, vyhlásil Janco.
Do slovenského zdravotníctva je preto podľa neho potrebné pridať dvojnásobok peňazí, než je v súčasnosti. V tomto roku by pritom podľa odhadov malo z verejných zdrojov na prevádzku nemocníc, kúpu liekov či prácu ambulancií smerovať 90 až 100 miliárd korún. Viac peňazí by sa v tento roku malo použiť už len v oblasti sociálnych vecí.
Ambulantní lekári naposledy protestovali počas vlády predchádzajúceho kabinetu Mikuláša Dzurindu začiatkom roka 2006. Odmietali ošetrovať pacientov štátom ovládanej Všeobecnej zdravotnej poisťovne a snažili sa tak od nej získať vyššie platby. So svojou požiadavkou uspeli len čiastočne.