Strana zelených podporuje žalobu proti nečinnosti Úradu jadrového dozoru, ktorú podáva organizácia Greenpeace a občianske združenie Za matku Zem pre nekonanie zákonného posudzovania vplyvov na životné prostredie pri dostavbe 3. a 4. bloku jadrovej elektrárne (JE) Mochovce. Agentúru SITA o tom informovala Diana Chladeková zo Strany zelených.
Úrad jadrového dozoru (ÚJD) a Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP SR) ignorujú fakt, že projekt JE Mochovce 3, 4 podlieha zákonnému posudzovaniu vplyvov na životné prostredie (EIA). Argumentácia, ktorá sa opiera o platné stavebné povolenie z roku 1986 pripadá Strane zelených ako absurdná a riziková. Nie je možné, aby iné energetické zdroje museli povinne prejsť EIA procesom a jadrová elektráreň, ako výrazný rizikový potenciál pre celú krajinu, túto povinnosť splniť nemusela, uvádza sa v tlačovej správe.
Podľa Strany zelených elektráreň so stavebným povolením z roku 1986, ktoré bolo dvakrát predlžované bez technických a bezpečnostných zmien, nemôže spĺňať kritériá pre jadrové elektrárne súčasnosti. Konštatuje to aj ÚJD vo svojom liste zo dňa 8. júla 2004: „Keďže od pôvodného stavebného povolenia na stavbu (zo dňa 12. 11. 1986), ktoré bolo zmenené v časti „lehota dokončenia stavby", uplynulo už viac ako 17 rokov, je nepochybné, že došlo k zmenám okolností dôležitých z hľadiska jadrovej bezpečnosti a takisto k zmenám požiadaviek na jadrovú bezpečnosť.“
Ako sa ďalej uvádza v tlačovej správe Strany zelených, nie je akceptovateľné, aby súčasná vláda SR presadzovala dostavbu rizikového energetického zdroja bez dodržania platných zákonov a verejnej diskusie na túto tému. Vyjadrenie širokej odbornej, ale i laickej verejnosti k rozširovaniu jadrovej energetiky je podľa Strany zelených nutné na prekonanie bariér v energetike, ktoré platili v čase vydania stavebného povolenia na Mochovce v roku 1986.
„V osemdesiatych rokoch minulého storočia síce ešte nebol v platnosti EIA zákon, ale vzhľadom na totalitný režim sa k podobným projektom nemohli vyjadriť ani ekonómovia, environmentalisti, široká verejnosť ani mimovládne organizácie,“ uviedol Peter Pilinský zo Strany zelených. „Pevne veríme, že súčasná vláda SR prostredníctvom zodpovedných štátnych orgánov nebude blokovať demokratický občiansky proces verejného posúdenia vplyvu Mochoviec na životné prostredie,“ dodal.
Strana zelených podporuje žalobu proti nekonaniu ÚJD, ktorú pod koordináciou občianskeho združenia Za matku Zem a Greenpeace Slovensko podáva viac ako 120 jednotlivcov a organizácií. Strana zelených žiada zodpovedné orgány, aby zaistili seriózny, transparentný, ale predovšetkým zákonný EIA proces.