Bratislava 30. mája (TASR) - Právna zástupkyňa environmentálnych organizácií Greenpeace a Za matku Zem dnes poštou odoslala na Najvyšší súd žalobu proti postupu povoľovacieho konania dostavby 3. a 4. bloku jadrovej elektrárne (JE) Mochovce. K podaniu žaloby sa dnes vyjadrením podpory pridala aj Strana zelených.
Základným bodom žaloby ochranárov je tvrdenie, že dostavba atómovej elektrárne doposiaľ neprešla zákonom stanoveným procesom posudzovania vplyvov na životné prostredie (tzv. proces EIA). Aktivisti upozorňujú, že z právneho hľadiska je posudzovanie vplyvov na životné prostredie na Slovensku, ako aj v EÚ, štandardne povinné aj u menej závažných projektov, ako je výstavba nových jadrových reaktorov.
Úrad jadrového dozoru (ÚJD) SR už v roku 2004 vo svojich stanoviskách uvádzal, že z projektu výstavby 1. a 2. bloku JE Mochovce je možné prevziať pre druhé dva bloky iba 30 percent bezpečnostných opatrení, tvrdí Pavol Široký z organizácie Za matku Zem. Preto je podľa aktivistov potrebné dodatočné posúdenie podľa zákona o EIA. ÚJD sa k žalobe zatiaľ nevyjadruje, nakoľko s ňou nie je oficiálne oboznámený.
"V 80. rokoch minulého storočia síce ešte nebol v platnosti EIA zákon, ale vzhľadom na totalitný režim sa k podobným projektom nemohli vyjadriť ani ekonómovia, environmentalisti, široká verejnosť, ani mimovládne organizácie," uviedol Peter Pilinský zo SZ. Zelení veria, že vláda prostredníctvom zodpovedných štátnych orgánov nebude blokovať demokratický občiansky proces verejného posúdenia vplyvu Mochoviec na životné prostredie.
Slovenské elektrárne sa neobávajú, že by mohlo podanie žaloby ovplyvniť výstavbu blokov. "Dostavbu Mochoviec nemôže nič zastaviť," reagoval pre TASR hovorca elektrární Juraj Kopřiva s tým, že je vydané platné stavebné povolenie. Konštatoval, že elektrárne si nechali v uplynulom roku vypracovať štúdiu posúdenia vplyvov na životné prostredie, ktorej zhrnutie je dostupné aj na webových stránkach elektrární.
Vysvetlil, že dostavba je nevyhnutná, keďže v dôsledku odstavenia 1. bloku JE Jaslovské Bohunice sa v roku 2007 musela na Slovensko dovážať elektrická energia v objeme dve terawatthodiny (Twh) ročne. Slovensko ročne spotrebuje asi 30 Twh. Pokračoval, že plánované odstavenie 2. bloku JE Jaslovské Bohunice si vyžiada dovoz ďalších troch Twh energie. Podotkol, že zároveň sa predpokladá aj zvýšenie spotreby energie.
Transparentné a verejnosti prístupné posúdenie vplyvov 3. a 4. bloku JE Mochovce na životné prostredie nie je podľa ochranárov žiadnym ich výmyslom. Tvrdia, že rovnaký názor má aj Európska komisia. Podpisom plnej moci sa k žalobe pripojilo 21 mimovládnych organizácií zo Slovenska a 13 neziskových organizácií zo zahraničia. Okrem právnických subjektov žalobu podporilo aj 86 jednotlivcov, z ktorých 78 tvoria občania SR.