Bratislava 31. mája (TASR) - Európska únia (EÚ) na konferencii zmluvných strán dohovoru o biologickej diverzie v nemeckom Bonne potvrdila svoj cieľ zastaviť pokles biodiverzity do roku 2010. Tomu má napomôcť najmä najväčšia sieť chránených území na svete Natura 2000, ktoré sa nachádzajú aj na Slovensku. Príspevok Slovenska na konferencii, ako aj k naplneniu cieľa zastaviť pokles biodiverzity je však podľa ochranárov nedostatočný.
Na konferencii bola vyzdvihnutá aj otázka dôležitosti biologickej rozmanitosti pre ekonomiku. Podľa štúdie Ekonomika ekosystémov a biodiverzity má táto priamy prínos z chránených území sveta hodnotu viac ako 5000 miliárd amerických dolárov ročne. Autori štúdie upozorňujú, že je oveľa lacnejšie venovať sa problémom ohrozenia ekosystémov dnes, ako si to odkladať na budúcnosť, keď rozmery ekonomických strát narastú oveľa viac.
Na konferencii sa osobitná pozornosť venovala aj sieti chránených území Natura 2000, ktorá je považovaná za jeden z najväčších úspechov environmentálnej politiky EÚ. Táto sieť pozostáva z viac ako 26.000 chránených území v Európe, významných pre zachovanie prírody. Cieľom Natura 2000 je zastavenie úbytku rastlinných a živočíšnych druhov v Európe a zároveň umožniť dlhodobo udržateľné využívanie týchto území ľuďmi. Vytvorenie siete území Natura 2000 bolo jedným zo záväzkov Slovenska pri vstupe do EÚ. Jej sústavu tvoria 2 typy území - chránené vtáčie územia (CHVÚ) a územia európskeho významu (ÚEV).
"Nanešťastie sa stále nájdu ľudia, ktorí Natura 2000 odmietajú v presvedčení, že ochrana prírody a ekonomický rozvoj sú nezlučiteľné a ekonomický zisk sa dá robiť len na úkor životného prostredia," uviedol pre TASR Tomáš Blaškovič zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti/BirdLife Slovensko. Podľa výkonného riaditeľa organizácie Miroslava Demka Natura 2000 nie je o vylúčení ľudských aktivít, práve naopak, udržateľné ekonomické aktivity sú podporované a nevyhnutné v mnohých územiach patriacich do tejto siete. "Ak však nezastavíme pokles biodiverzity do roku 2010, neskôr to bude vyžadovať vyššie náklady, ako aj väčšie obmedzenia," konštatoval.
Na Slovensku je navrhnutých 382 ÚEV, ktoré by mali zabezpečiť zachovanie živočíchov ako je kamzík vrchovský, fúzač alpský, korytnačka močiarna, hraboš tatranský, viaceré druhy netopierov, z rastlín napríklad cyklámen fatranský, rumenica turnianska. Z biotopov sú to napríklad vzácne lúky, rašeliniská, slaniská a mnohé lesné biotopy. Ochrane biodiverzity by malo napomôcť aj 38 CHVÚ na území SR, z ktorých sa už polovica vyhlásila. Zabezpečuje sa tu tak ochrana vzácnych druhov, akými sú napríklad chochlačka bielooká, strakoš kolesár alebo krakľa belasá.
Hoci sústava Natura 2000 ešte nie je celkom kompletná kvôli nedodržaniu záväzkov niektorých štátov vrátane Slovenska, podarilo sa jej najmä zásluhou 15 štátov EÚ pomôcť zachrániť napríklad viaceré vtáčie druhy pred vyhynutím. Zároveň táto sieť chráni pre Európu charakteristické biotopy a stabilizuje ohrozené ekosystémy.