PREŠOV 31. mája (SITA) – Pešia zóna pri mestskom parku v Prešova sa v stredu 4. júna od rána zaplní sanitnými vozidlami záchrannej služby, resuscitačnými figurínami, stanmi Slovenského Červeného kríža a Národnej transfúznej služby. Zdravotníci ľuďom ukážu správnu masáž srdca, ako sa kriesi pacient pri zlyhávaní pľúc, ako sa podáva umelé dýchanie. Súčasne budú získavať ľudí, aby dobrovoľne darovali krv. Po vlaňajšej premiére Občianske združenie Resuscitácia a Národná transfúzna služba opäť usporiadajú v centre mesta Deň záchrany života. Aktivita zdravotníkov spadá do týždňa Dní mesta Prešov a v spleti kultúrnych a zábavných podujatí ako jediná sa zameriava na vážnu problematiku. Napriek tomu podujatie budú z pódia hudobne spestrovať vystúpenia detí z Centra voľného času Yamaha pod vedením Júlie Smolkovej. O 13:00 vystúpi Katka Koščová, ktorá dlhodobo podporuje OZ Resuscitácia.
Ako informovala agentúru SITA prednostka Kliniky anestéziológie a intenzívnej medicíny (KAIM) Fakultnej nemocnice J. A. Reimana v Prešove a predsedníčka OZ Resuscitácia Ľubomíra Romanová, ich snahou je osloviť mladých aj starých. Doobeda očakávajú školy, popoludní rodiny s deťmi. Podľa Romanovej kriesiť a resuscitovať chce dnes učiť každý, hocikto má na to „papier“, ale len málo praktických skúseností. Lekári a sestry z KAIM majú resuscitáciu ako dennú pracovnú náplň, preto by to mali vedieť najlepšie. „Naša klinika veľmi často prijíma ľudí po zlyhaní srdca. Žiaľ, mnohí z nich nie sú správne, alebo vôbec, kriesení do príchodu lekárskej pomoci . Ak sa nám aj podarí vrátiť im život, prežívajú s ťažkými následkami a postihnutím,“ zdôraznila Romanová. Práve nedostatočná znalosť základných resuscitačných techník medzi verejnosťou je príčinou, že mnohým pacientom už nedokážu pomôcť, alebo pacienti pre poškodenie mozgu a ostatných orgánov dlhodobým nedostatkom kyslíka nie sú schopní existovať mimo nemocnice.
OZ Resuscitácia počas Dňa záchrany života bude učiť všetkých, ktorí majú záujem, správne poskytnúť prvú pomoc. Ľudia si budú môcť vyskúšať umelé dýchanie na figuríne. Lekári a sestričky z KAIM spolu s profesionálnymi lektormi Slovenského Červeného kríža, so študentmi z Fakulty zdravotníctva Prešovskej univerzity v odbore Záchranár, s posádkou rýchlej lekárskej pomoci (RLP) z Falck Záchranná a.s. budú učiť správne resuscitovať. Zároveň ukážu, aké možnosti na oživovanie majú dnes profesionálni záchranári v sanitkách RLP.