Bratislava 1. júna (TASR) - Myšlienka spájania volebných termínov v "supervolebnom" roku 2009 je správna, jej praktická realizácia si však okrem politickej vôle vyžaduje prijatie nového ústavného zákona a dve "technické" novely volebných zákonov. Na margo iniciatívy europoslankyne Moniky Beňovej (Smer-SD) a prvej podpredsedníčky SNS Anny Belousovovej to pre TASR povedal Peter Novotný zo združenia Občianske oko.
Obidve političky poukazujú na skutočnosť, že na budúci rok budú na Slovensku troje voľby, z toho dve dvojkolové. Ľudia by teda mali ísť voliť až päťkrát, čo sa môže negatívne odraziť najmä na volebnej účasti v prípade volieb do VÚC a eurovolieb.
Za schodnejšiu cestu Novotný považuje Beňovej návrh na spojenie prvého kola prezidentských volieb s eurovoľbami, upozorňuje však, že efektívna zmena je možná len legislatívnou cestou. Ústavné lehoty totiž neumožňujú ľubovoľne posúvať termín prezidentských volieb. Ten by sa musel určiť ústavným zákonom a nadviazať by museli novely prezidentského a európskeho volebného zákona.
"Obe normy je treba zosúladiť v oblasti dĺžky volebnej kampane či hlasovacieho práva, aby bol rovnaký zoznam voličov," povedal. Na reálne zjednodušenie volieb a úsporu financií je podľa neho potrebné, aby obidva zákony pripúšťali v prípade spoločného termínu použiť na obidvoje volieb tú istú volebnú komisiu.
Ak by boli voľby síce v tom istom termíne, ale v dvoch rôznych miestnostiach, s rôznymi dĺžkami kampane či inými podmienkami, výsledok by bol podľa Novotného kontraproduktívny. "Privodilo by to ešte väčší chaos," povedal.
Napriek istej prácnosti podľa Novotného spojenie prezidentských volieb s eurovoľbami za námahu stojí - oboje prebiehajú v päťročných cykloch, takže by sa v prípade štandardnej dĺžky mandátu prezidenta pravidelne stretávali.
"Hoci sa o potrebe zosúladenia slovenských volebných zákonov diskutuje už roky, nikdy k nej nedošlo," poznamenal Novotný. Dodal, že v období pred voľbami politici obvykle argumentujú, že na prácu na komplexnom volebnom kódexe je už neskoro, po voľbách ich však už volebná legislatíva nezaujíma. Preto má zmysel začať jednotlivé volebné zákony zosúlaďovať postupne.
"Na začiatku musí byť politická vôľa na strane koalície aj opozície. Potom by mohla vláda poveriť úlohou vypracovať potrebné legislatívne zmeny napríklad ministerstvo vnútra," uzavrel Novotný.
"Zlučovanie volieb je predovšetkým politická otázka, ktorá by sa nezaobišla bez zmeny ústavných zákonov, pretože by sme sa nevyhli skracovaniu a na druhej strane predlžovaniu volebného obdobia," reagovala pre TASR Alena Koišová z komunikačného odboru Ministerstva vnútra SR. Možnosť organizačne pripraviť zlúčené voľby podľa nej ministerstvo vnútra zatiaľ neanalyzovalo, "pretože takáto úloha nám nebola uložená".