Jej súčasťou bol aj sprievod konských vozov a krojovaných skupín centrom obce, váľanie mája i ľudová veselica.
Starosta Oščadnice Miloslav Šulgan zdôraznil, že organizátori prikladajú význam najmä účasti mladých interpretov. "Oščadnická heligónka je na Slovensku výnimočná tým, že je súťažnou prehliadkou. Nie je to len vystúpenie pre publikum, ale je to súťažné vystúpenie. Deti sa tu prichádzajú porovnať, súťažiť a hodnotí ich odborná porota," skonštatoval Šulgan.
Víťazom kategórie detí do 10 rokov sa stal Ľubomír Pastva zo Starej Bystrice a v kategórii do 18 rokov sa porote najviac páčil Šimon Cingel z Terchovej. Najlepšou heligonkárkou sa stala Alena Macurová z Dunajova. V kategórii mužov do 50 rokov zvíťazil Vladimír Tomčala zo Starej Bystrice a v kategórii nad 50 rokov Serafín Ganobčík z Oravského Veselého. Najlepším heligonkárom zabávačom bol podľa poroty Milan Backa mladší z Trnavy. Cenu starostu obce Oščadnica si odniesla domáca interpretka Veronika Mačuhová, cenu Kysuckého kultúrneho strediska v Čadci pre najlepšieho interpreta z Kysúc získal Vladimír Tomčala zo Starej Bystrice. Cenu za výnimočný a objavný prejav porota udelila Pavlovi Hlavačákovi z Turzovky.
Podľa starostu Šulgana dvojdňové oslavy hudby, spevu a tanca začali organizovať pred šestnástimi rokmi v Oščadnici nadšenci hry na heligónku. "Aj atmosféra, čo sa týka heligónky, bola iná. Bol to nástroj, ktorý nebol až taký známy a stretnutí nebolo až tak veľa. Ale za tých šestnásť rokov aj tu v Oščadnici vyrástlo veľa heligonkárov, ktorí sú nositeľmi mnohých cien," povedal.
Súťažnú prehliadku heligonkárov pripravili s finančnou podporou Ministerstva kultúry SR a Vyšehradského fondu obec Oščadnica, Kysucké kultúrne stredisko v Čadci, Žilinský samosprávny kraj, Poľský kultúrno-osvetový zväz Jablunkov z Českej republiky, Gorali sliezski - ODZ Podhaľan Istebna z Poľska.