Bratislava 23. apríla (TASR) - Minister zahraničných vecí Eduard Kukan si myslí, že by nebolo férové, keby bola kvôli poslednému nárastu rómskych žiadateľov o politický azyl v Belgicku obnovená len nedávno zrušená vízová povinnosť voči SR. "Ak by sa kvôli deväťdesiatim rómskym žiadateľom o azyl spustila nad Slovenskom "železná opona", považovali by sme to za politicky veľmi, veľmi neférové voči nám", povedal Kukan po dnešnom spoločnom rokovaní s prezidentom SR Rudolfom Schusterom. Slovensko bude preto podľa jeho slov apelovať na belgickú vládu, aby prijala seriózne politické rozhodnutie, ktorým by sa zabránilo azylovej turistike slovenských Rómov v tejto krajine. Prezident Schuster by v tejto veci uvítal, keby boli aktívnejší slovenskí veľvyslanci v krajinách, ktoré majú s prisťahovalectvom slovenských Rómov skúsenosti.
"Mali by sme reagovať, keď sa ide rozhodnúť, teda skôr ako vláda v tom štáte prijme rozhodnutie smerom ku nám", povedal prezident, ktorý zároveň deklaroval svoju ochotu intervenovať v akútnych prípadoch. "Veľvyslanci sú tam na to, aby preventívne pôsobili, zisťovali skutočnosť a signalizovali domov, čo sa tam chystá, čo sa pripravuje. Potom by sme boli lepšie pripravení a mohli by sa prijať konkrétne opatrenia predtým, než sa to všetko udeje", povedal prezident. Šéf slovenskej diplomacie si však myslí, že slovenský veľvyslanec v Belgicku František Lipka je "taký aktívny, že aktívnejší už ani byť nemôže" a v prípade posledných správ o zvýšenom počte žiadateľov Rómov zo Slovenska o azyl konal pružne.
Kukan je presvedčený o tom, že Belgicko by mohlo využiť skúsenosti Dánska a Fínska, ktoré si počínali pri vybavovaní žiadostí o politický azyl "omnoho razantnejšie" ako napríklad Belgicko. Šéf slovenskej diplomacie nepopiera, že otázka exodu slovenských Rómov do Belgicka má v tejto krajine "vnútropolitickú dimenziu", ako to prezentoval minister vnútra SR Ladislav Pittner.
Prezident dnes ďalej vyhlásil, že problém slovenských Rómov spočíva aj v tom, že sa nevedia zjednotiť. Ako dodal, chce sa stretnúť s rómskymi iniciatívami bez ohľadu na ich politickú príslušnosť a bude ich žiadať, aby sami navrhli spôsob preventívneho riešenia situácie.
Ak sa Belgicko obráti na Európsku úniu (EÚ) so žiadosťou o obnovenie vízovej povinnosti voči SR, hrozí zavedenie vízového režimu pre občanov SR aj zo strany iných členských štátov únie. Belgicko je pritom momentálne jedinou problémovou krajinou európskej pätnástky. Rozhodnutie EÚ o spoločnej vízovej politike, ktoré Slovensko zaraďuje na tzv. biely zoznam krajín oslobodených od vízovej povinnosti, platí od 10. apríla. Všetky členské štáty EÚ s výnimkou Veľkej Británie a Írska musia od tohto dátumu rešpektovať spoločný zoznam bezvízových a vízových krajín. V prípade mimoriadnych udalostí - napríklad dramatického nárastu počtu žiadateľov o politický azyl - však existuje možnosť žiadať o udelenie dočasnej výnimky z tejto povinnosti na základe Amsterdamskej zmluvy. Belgicko zaviedlo v minulosti víza pre Slovákov práve kvôli neúnosnému prílevu rómskych utečencov zo SR, od začiatku tohto roku však platia v tejto krajine nové pravidlá azylovej politiky, na základe ktorých nedostávajú žiadatelia žiadnu finančnú podporu, sú hneď po príchode umiestňovaní do utečeneckých centier a vybavovanie žiadostí bolo skrátené na menej ako mesiac.