Premiér Robert Fico dnes v sprievode ministra obrany Jaroslava Bašku a šéfa diplomacie Jána Kubiša odcestoval na jednodňovú oficiálnu návštevu Bosny a Hercegoviny (BaH).
Na programe má okrem iného stretnutia s bosnianskym premiérom Nikolom Špiričom, s členmi bosnianskeho predsedníctva a predsedom vlády Republiky srbskej (RS) Miloradom Dodikom.
Vôbec prvá návšteva slovenského premiéra v BaH od vzniku samostatnej Slovenskej republiky sa uskutočňuje na pozvanie predsedu bosnianskej Rady ministrov Špiriča. Fico sa v Sarajeve stretne aj s predsedami oboch komôr bosnianskeho parlamentu. Rokovať tiež bude s vysokým predstaviteľom medzinárodného spoločenstva a EÚ v Bosne, slovenským diplomatom Miroslavom Lajčákom.
Hlavnými témami rokovaní slovenského premiéra a bosnianskych predstaviteľov budú vzťahy medzi oboma krajinami s dôrazom na zintenzívnenie hospodárskej spolupráce a obchodnej výmeny. Rozhovory sa budú týkať aj otázky reforiem v Bosne, jej spolupráce s EÚ a NATO a rozvoja politického dialógu a vzájomných kontaktov medzi SR a BaH v súlade s dlhodobou zahraničnopolitickou prioritou, ktorú pre Slovensko predstavuje región západného Balkánu.
Fico a Špirič podpíšu dohody o podpore a ochrane investícií a o hospodárskej spolupráci. Vystúpia spoločne aj na slovensko-bosnianskom podnikateľskom fóre na pôde Zahranično-obchodnej komory BaH.
S Lajčákom bude premiér Fico hovoriť o už takmer ročnom pôsobení slovenského diplomata na významnom poste vysokého predstaviteľa medzinárodného spoločenstva a konkrétnych výsledkoch, ktoré priniesla jeho misia. Témou bude aj vývoj aktuálnej situácie v Bosne a jej ciele do budúcnosti.
Oficiálnu návštevu Bosny ukončí premiér SR na základni síl EUFOR v Butmire, kde pôsobia príslušníci slovenských ozbrojených síl. Stretne sa tam s veliteľom EUFOR, španielskym generálmajorom Martinom Villalainom a zúčastní sa na slávnostnom odovzdávaní medailí slovenským vojakom. EUFOR zodpovedá za misiu ALTHEA a vznikol v decembri 2004 po tom, čo NATO rozhodlo o ukončení dovtedajšej misie SFOR.
Bosna je na základe Daytonskej dohody z roku 1995 rozdelená na dve entity: moslimsko-chorvátsku Federáciu Bosny a Hercegoviny (FBaH) a Republiku srbskú (RS). Oba štátne útvary majú širokú autonómiu i vlastné štátne orgány. Bosnianski Moslimovia tvoria 48 percent populácie, pravoslávni Srbi 37 a katolícki Chorváti 13 percent.
Krajina sa pripravuje na podpísanie Stabilizačnej a asociačnej dohody (SAA) s EÚ, ktoré sa presunulo z apríla na jún. Zmluva je prvým krokom k členstvu v únii. Horná komora bosnianskeho parlamentu prijala spornú policajnú reformu, poslednú podmienku podpísania SAA, 16. apríla.
Popri jednostranne vyhlásenom nezávislom Kosove je Bosna jedinou krajinou v regióne, ktorá ešte nepodpísala predvstupovú dohodu s EÚ. Srbsku ponúkol Brusel podpísanie SAA 29. apríla, krátko pred predčasnými parlamentnými voľbami.
(osobitná spravodajkyňa TASR Zuzana Slančíková) pa