Súd dnes oslobodil popredného funkcionára nacionalistickej Slovenskej pospolitosti Michala Laššáka spod obžaloby z násilného útoku na občana tmavšej pleti. "Prvého pobočníka vodcu" extrémistickej organizácie Okresný súd Bratislava I zbavil viny pre nedostatok dôkazov.
Laššák podľa obžaloby v roku 2000 v jednej z bratislavských električiek surovo napadol muža tmavšej pleti. Okresný súd ho oslobodil už v minulosti. Dnešné rozhodnutie prišlo po tom, čo mu prípad vrátil odvolací krajský súd. Na ten sa ešte prokuratúra môže znovu odvolať.
Samotný Laššák, ktorý má v Slovenskej pospolitosti druhú najvyššiu funkciu po jej šéfovi Ivanovi Sýkorovi, sa na pojednávaniach nezúčastňoval.
K jeho oslobodeniu zrejme prispelo aj to, že o incidente odmietol vypovedať jeden z jeho kľúčových svedkov. Starší bratislavský lekár nechcel svedčiť pre obavy o svoju bezpečnosť. Laššáka však počas vyšetrovania nedokázal identifikovať ani údajne napadnutý muž.
"Je tu viac pochybností ako usvedčujúcich dôkazov. Súd nemohol jednoznačne povedať, že skutku sa dopustil obžalovaný," vyhlásil sudca.
Kľúčový svedok Branislav L. odmietol vypovedať z obavy o svoj život, pretože podľa neho na procese nebola údajne dostatočne zabezpečená jeho anonymita. Zúčastnil sa v minulosti jedného zo šiestich pojednávaní. Svedok sa v minulosti dokonca obával, že pred príchodom na súd bude "na schodoch bratislavského Justičného paláca zastrelený ostreľovačmi".
Prokurátorka pripustila, že viacero osôb svedčilo v prospech obžalovaného.
Zástupkyňa prokuratúry na Laššákovej vine napriek tomu trvala. "Mám za to, že vina obžalovaného bola preukázaná," vyhlásila pred vynesením verdiktu. Zatiaľ sa nevyjadrila, či voči nemu bude namietať.
"Vzhľadom na medzinárodnú judikatúru malo byť konanie už v roku 2006 voči môjmu klientovi zastavené," zdôraznil advokát. Okrem iného je podozrenie, že "svedok zneužil svoje postavenie ako pseudoreformátor v snahe zviditeľniť svoju osobu, prípadné rozličné hnutia".
Laššák je obžalovaný z toho, že v roku 2000 14. apríla v bratislavskej električke zbil muža tmavej pleti. Michal L. sa vracal vtedy z koncertu metalovej skupiny v bratislavskej Dúbravke. Do bitky nezasahoval a obvinenia odmietal. Do bitky sa zapojili viacero ľudí a podľa jeho názoru išlo o príslušníkov hnutia skinhead.
Privolaná polícia zaistila viacero ľudí a u Michala L. našla fotografiu predstaviteľa nacistického Nemecka Rudolfa Hessa a aj hákový kríž. Fotografiu mu údajne niekto dal na koncerte a mal ju preto, lebo sa zaujíma o dejiny.
Laššák v minulosti vyhlasoval, že proces je snahou kriminalizovať Slovenskú pospolitosť. Organizácia je známa extrémistickými názormi či verejnými pochodmi, na ktorých účastníci pochodujú v uniformách pripomínajúcich polovojenské Hlinkove gardy z čias vojnového Slovenského štátu. Stranu s podobným názvom dávnejšie zakázal Najvyšší súd.
Autor: R

Beata
Balogová
