Nominanti Smeru vo vedení parlamentu predložili novelu, ktorou sa má vyriešiť podpisovanie poslancov do prezenčných listín.
Novela reaguje na aféru údajného sfalšovania Slotovho podpisu Rafaelom Rafajom, ktorú zverejnil denník SME. Predseda a podpredseda parlamentu Pavol Paška a Miroslav Číž navrhujú, aby prezenčnú listinu po skončení každého rokovacieho dňa a z rokovania výborov podpisovali overovatelia národnej rady.
Malo by sa tak predísť tomu, aby poslanec podpisoval svojich kolegov. Overovatelia majú byť tak z koalície, ako aj z opozície.
Pokuta 5000 korún
Paška navrhol, aby poslanec, ktorý poruší zákaz zastúpenia pri prezentácii, podliehal disciplinárnej právomoci parlamentu. Hrozilo by mu tak pokarhanie s pokutou 5000 korún, alebo by mu parlament mohol navrhnúť vzdať sa funkcie poslanca.
Novelou rokovacieho poriadku chcú zakázať, aby poslanca pri zápise do prezenčnej listiny niekto zastupoval. Ak poslanec zákaz poruší, bude mu možné uložiť sankciu. Šéf parlamentu ho bude môcť sankcionovať, môže ísť o krátenie platu.
Účasť na rokovaní sa uzná aj tomu poslancovi, ktorý sa síce nezapísal do prezenčnej listiny, ale počas rokovacieho dňa hlasoval. Novela má byť účinná od 15. októbra.
Elektronický parlament
Poslanecká novela od Pašku a Číža tiež zavádza, aby sa všetky návrhy, ktoré sa podávajú do parlamentu, museli predkladať aj v elektronickej forme. Má sa zvýšiť efektivita práce poslancov. Elektronická podoba návrhov nebude nutná v prípade návrhov, ktoré budú obsahovať utajované skutočnosti.
Novela rokovacieho poriadku politikov Smeru primárne rieši zavedenie tzv. elektronického parlamentu.
Všetky vládne návrhy zákonov sa v súčasnosti musia do parlamentu doručiť v 250 výtlačkoch. Poslanecké návrhy zákonov sa zasa distribuujú v počte 150 kusov.
Minulý rok parlament spotreboval približne deväť ton papiera.
Janiš: Je to zbavenie sa zodpovednosti
Predseda poslaneckého klubu SNS Rafaj nechcel návrh zatiaľ komentovať, keďže ho ešte nevidel. Poslanec HZDS Tibor Cabaj zas tvrdil, že on už skôr predsedom poslaneckých klubov zaslal na diskusiu návrh zmien rokovacieho poriadku, kde je táto otázka vraj vyriešená. V novele navrhol zrušenie prezenčných listín, účasť poslancov by sa mala zisťovať prezentáciou pred hlasovaním.
"Je to zbavovanie sa zodpovednosti predsedu Národnej rady za stav, ktorý je v Národnej rade," reagoval pre ČTK na Paškovu iniciatívu predseda poslaneckého klubu SDKÚ Stanislav Janiš. Paškov návrh označil za "chorý", keďže overovatelia by podľa neho museli sedieť pri prezenčných listinách celý deň. Číž však tvrdil, že overovatelia by kontrolovali len podpisy tých poslancov, ktorí nehlasovali. "Ide iba o tých (poslancov), ktorí nie sú ospravedlnení a ani nehlasujú a sú zapísaní. Čiže oni skontrolujú iba tých," poznamenal.
Za nedobré riešenie považuje Paškovu predlohu aj šéf poslaneckého klubu SMK Gyula Bárdos. "Nerieši situáciu," poznamenal Bárdos, ktorý by preferoval skôr zisťovanie účasti poslancov prostredníctvom hlasovacích kariet.
S prísnejšími pravidlami prišiel aj Lipšic
Sprísnenie pravidiel navrhol už skôr aj poslanec opozičného KDH Daniel Lipšic. Jeho návrh počíta s tým, že poslanci by boli povinní sa registrovať hlasovacími kartami prostredníctvom technického zariadenia dvakrát za deň počas schôdzí parlamentu. Identifikovať by ich pritom mal kamerový záznam.
Denník Sme 17. mája napísal, že Rafaj falšuje Slotov podpis. Do prezenčnej listiny nepodpisuje len seba, ale aj predsedu SNS. Robí tak aj vtedy, keď Slota je v parlamente.
Denník zistil, že počas prvých troch dní májovej schôdze parlamentu bol Slota iba na jednom.
V utorok 13. mája bol na rokovaní Národnej rady SR len pol hodiny - hlasoval a potom odišiel. V stredu 14. mája a štvrtok 15. mája neprišiel vôbec. Predseda parlamentu Pavol Paška národniarov nepotrestal.
Po stretnutí s nimi sa rozhodol nekonať, uspokojil sa s ich tvrdeniami, ktoré vyvracali odhalenia denníka Sme. Rafaj Paškovi povedal, že Slotu nepodpísal a Slota tvrdil, že v parlamente bol a podpisoval sa sám. Paška odmietol aj požiadavku opozície, ktorá chcela záznamy z kamier, ktoré monitorujú parlament, a originály prezenčných listín, čím by sa dalo dokázať, či Slota bol v budove parlamentu.