Medzinárodným správcom Bosny a Hercegoviny je Slovák Miroslav Lajčák. Denník SME mu položil niekoľko otázok krátko pred návštevou premiéra Fica v Sarajeve.
Text je časťou kompletného rozhovoru zachyteného v niekoľkých videách.
Veci sa naozaj výrazne posunuli dopredu. Napriek tomu, že ešte stále pretrvávajú dosť veľké odlišnosti v názoroch troch hlavných etník, to znamená Bosniakov, Srbov a Chorvátov, na celý rad kľúčových otázok fungovania krajiny. Viac, než kedykoľvek predtým sa teraz venujú otázkam európskej perspektívy a európskej integrácie.
Bez ohľadu na to, či ste v Republike Srbskej alebo vo federácii v druhej časti štátu, ľudia majú tie isté starosti. To sa týka ich práce, sociálnej neistoty, právnej neistoty, korupcie. Majú problém s organizovaným zločinom, s nízkou kvalitou vzdelania. A to je dobre. To znamená, že ľudia uvažujú tak, ako sa od nich očakáva. Nehovorí sa o politických veciach alebo o nejakej animozite medzi etnikami.
Európska perspektíva je jediná téma, ktorá má naozaj väčšinovú podporu obyvateľov Bosny a Hercegoviny. Neexistuje ani jedna téma, ktorá by sa približovala popularite, ktorá dosahuje zhruba 70 percent. Európska téma má obrovský potenciál ťahať krajinu dopredu.
Ide to s mojou funkciou a s mojim menom. Automaticky sa s tým spája aj štát, ktorého som občanom. Dnes si v Bosne a Hercegovine nik nemýli Slovensko a Česko.
Bosna a Hercegovina je určite zaujímavá pre Slovenských investorov. Mnohí z nich sa s prosbou sprostredkovať kontakty obracajú práve na mňa. Z titulu mojej funkcie si to nemôžem dovoliť. Tieto prosby odovzdávam slovenskému veľvyslanectvu v Sarajeve.
Bosna a Hercegovina je okrem turizmu a krásnej krajiny zaujímavá aj v oblasti energetiky. Tak isto má momentálne veľké šance aj ako poľnohospodársky producent.
Očividne existuje niečo ako balkánska škola na Slovensku, osobitne v slovenskej zahraničnej službe. To, čo mňa najviac teší je, že práve vďaka svojmu angažovaniu na Balkáne Slovensko potvrdilo, že rozšírenie EÚ je krok, ktorý pomohol nie len novým členom ale aj EÚ. Bude dobré, ak sa dokážeme aj naďalej prezentovať ako experti na možno nie všetky otázky, ale na niekoľko otázok, pri ktorých nás budú počúvať aj naďalej.
S touto otázkou sa stretávam často. Môj úrad bol vytvorený v roku 1995. Ja som šiesty medzinárodný správca Bosny a Hercegoviny. Pochopiteľne dnes je situácia iná tým, že krajina je na prahu podpisu Stabilizačnej a asociačnej dohody s EÚ. Čiže dnes sú úlohy iné, než boli pred desiatimi rokmi, kedy môj úrad prijímal zákony a budoval štátne inštitúcie.
Dnes sme vo fáze, kedy sa vážne hovorí o ukončení fungovania a funkcie úradu vysokého predstaviteľa. Nie je viazaná na konkrétny dátum. Od februára tohto roka máme plán orientovaný na kvalitu a nie na konkrétny termín. Máme päť úloh, ktoré treba splniť a dve podmienky, ktoré treba naplniť. Nechcem špekulovať o termínoch, ale hovoríme o mesiacoch a nie rokoch.

Beata
Balogová
