Brusel 2. júna (TASR) - Celkovo 33 z 38 slovenských prírodných kúpalísk (86,8 percenta) spĺňalo v minulom roku aspoň minimálne štandardy Európskej únie pre kvalitu vody. Vyplýva to z pravidelnej výročnej správy o kvalite vody na kúpanie, ktorú dnes zverejnia Európska komisia pred začatím kúpacej sezóny. V porovnaní s rokom 2006 ide o dve kúpaliská menej.
V prípade Českej republiky záväzné štandardy spĺňa necelých 78 percent lokalít. Celkovo 29 z 38 slovenských prírodných kúpalísk (76,3 percenta) navyše spĺňa aj odporúčané prísnejšie hodnoty, v ČR je to (54,3 percenta).
Najlepšie hodnotenie splnenie odporúčaných prísnejších štandardov - dostali okrem iných bratislavské Zlaté piesky, Liptovská Mara, Veľký Draždiak, Vajnorské jazero, Ivanka pri Dunaji, Zemplínska šírava, Slnečné jazerá, či Kunovská priehrada. Spomedzi testovaných miest sa len v prípade kúpaliska Teplý vrch - Pláž Ormet, Teplý vrch - Drieňok a Veľká Domaša - Tíšava zistilo nesplnenie minimálnych štandardov. Zákaz platí pre prírodné kúpalisko Šurany-Tona a Zelená voda - Kurinec.
Správa EK vychádza z hodnotenia vyše 21.000 miest na kúpanie v celej EÚ - dve tretiny z nich sú pobrežné oblasti a tretina vnútrozemské sladkovodné lokality. Podľa hodnotenia veľká väčšina oblastí určených na kúpanie na území únie splnila v roku 2007 hygienické normy EÚ. Záväzné hodnoty sa splnili v 95 percentách pobrežných oblastí určených na kúpanie a v 89 percentách jazerných a riečnych oblastí určených na kúpanie.
EK rovnako ako počas predchádzajúcich rokov aj tento rok vyjadrila poľutovanie nad tým, že v prípade lokalít, ktoré nespĺňajú predpísané podmienky, úrady často uprednostnia ich zatvorenie alebo zákaz kúpania namiesto toho, aby odstránili príčiny ich znečistenia.
Spomedzi letných prímorských dovolenkových destinácií je najvyššia kvalita vody na kúpanie na Cypre, v Grécku a v Španielsku.
(spravodajkyňa TASR Monika Poláková) bar