BRATISLAVA 2. júna (SITA) - Slovenskú informačnú službu (SIS) by vôbec nemali kontrolovať politické strany, pretože je to v rozpore s duchom politickej neutrality jej služieb. Tvrdí to Asociácia bývalých spravodajských dôstojníkov (ABSD) s odvolaním sa na organizáciu DCAF (Geneva Centre for Democratic Control of Armed Forces). Bývalí spravodajskí dôstojníci reagujú na diskusiu o kontrole SIS, ktorá sa rozpútala na Slovensku v posledných dňoch. Podpredseda ĽS-HZDS Miroslav Jureňa uviedol v sobotu v diskusnej relácii Slovenského rozhlasu (SRo) Sobotné dialógy, že je chybou, ak SIS kontroluje výlučne strana Smer-SD a táto inštitúcia by mala mať širšiu politickú kontrolu. Líder ĽS-HZDS Vladimír Mečiar zas v nedeľu v diskusii TA3 V politike povedal, že SIS je pri súčasnej legislatíve nekontrolovateľná.
Bývalí spravodajskí dôstojníci vidia najväčšiu slabinu súčasného stavu na Slovensku v nedostatočne prepracovanom systéme úkolovania služieb exekutívnou mocou. "Exekutívna moc neukladá dostatočne transparentne a konkrétne úlohy spravodajským službám, čím sama sebe znižuje možnosť ich kontroly a následne možnosť ich kontroly aj parlamentom. Zákonné, transparentné a konkrétne úkolovanie služieb vládou je zároveň ochranou vlády proti súčasným a budúcim obvineniam vlády z politického zneužívania spravodajských služieb," uviedol pre agentúru SITA predseda ABSD Igor Cibula.
Účasť reprezentantov politických strán v spravodajských službách podľa ABSD nie je vhodným kontrolným prostriedkom. Odporúča kontrolný model, ktorý definovala DCAF na základe skúseností z viacerých demokratických krajín sveta v publikácii Právne normy a vhodná prax pre dohľad nad spravodajskými službami. Tú by mali mať všetci poslanci Národnej rady SR. "DCAF netvrdí, že pozná jediný správny model kontroly, avšak ponúka a odporúča systém kontrol a poistiek, ktoré sa viac-menej úspešne uplatňujú vo viacerých demokratických krajinách," dodáva Cibula.