KOŠICE 3. júna (SITA) – Okres Košice okolie so 114 obcami a s vyše 100 000 obyvateľmi je jedným z najsilnejších na Slovensku, jeho špecifikom je, že nemá vlastné okresné mesto a až 90 percent obyvateľov žije v dedinách. Ako dnes agentúru SITA informovala hovorkyňa KSK Zuzana Bobríková, definovanie najvážnejších problémov obcí v okrese Košice – okolie a hľadanie ich riešení bolo témou výjazdového rokovania predsedu Košického samosprávneho kraja (KSK) Zdenka Trebuľu v Bidovciach so starostami dvanástich vybraných obcí okresu a zástupcami mikroregiónov pôsobiacich na tomto území.
Starostovia ako vážny nedostatok vnímajú fakt, že okres nemá ucelené zdravotnícke zariadenie a momentálne využíva kapacity košickej Vojenskej leteckej nemocnice, jej možné zrušenie by však opäť zhoršilo zdravotnú starostlivosť. Vážnym problémom obcí je chýbajúca kanalizácia, zlý stav cestnej siete, riešenie odpadov. Ako uviedli starostovia, chýbajúca infraštruktúra už v minulosti odradila viacerých investorov, ktorí mali záujem o región. Úspech priemyselného parku v Kechneci podmienila práve skutočnosť, že toto územie disponuje všetkými sieťami.
Bobríková uviedla, že otázniky nad využitím prostriedkov z európskych fondov vidí miestna i regionálna samospráva v schválenom spôsobe financovania, ktorý vyžaduje predfinancovanie zo strany samosprávy a až následnú refundáciu. Problémy spôsobia aj nevysporiadané pozemky, lebo jasné vlastnícke vzťahy sú prvoradou požiadavkou pri uchádzaní sa o prostriedky.
„Hoci vertikálne prieniky medzi miestnou a regionálnou samosprávou nie sú zakotvené v žiadnej legislatíve, sme doslova odsúdení na spoluprácu. Naše spoločné aktivity chceme posunúť od stratégií, ktoré sme pripravili, do praktického života. To je dôvod, prečo sa chceme postupne stretnúť so starostami a primátormi všetkých okresov v Košickom kraji a hovoriť o najvážnejších problémoch a hľadať možnosti na ich riešenie,“ povedal predseda KSK Trebuľa.
Odborní pracovníci Úradu KSK informovali starostov aj o smerovaní aktivít v podpore tradičnej ľudovej kultúry, primeranom rozvoji sociálnych služieb podľa potrieb mikroregiónov a projekte centier komunitných služieb ako nástroja zmeny kvality života viacnásobne marginalizovaných rómskych komunít. Dohodli sa na zorganizovaní pracovných stretnutí starostov z mikroregiónov s pracovníkmi odboru regionálneho rozvoja k príprave konkrétnych projektov z európskych fondov.