SME

Apoštolský nuncius: Chýbajúce čiastkové zmluvy s Vatikánom bude potrebné prijať

BRATISLAVA 4. júna (SITA) - Zmluvu o finančnom zabezpečení katolíckej cirkvi a Zmluvu o výhrade vo svedomí, ktoré zatiaľ nie sú medzi Svätou stolicou a Slovenskou republikou (SR) podpísané, bude potrebné ...

BRATISLAVA 4. júna (SITA) - Zmluvu o finančnom zabezpečení katolíckej cirkvi a Zmluvu o výhrade vo svedomí, ktoré zatiaľ nie sú medzi Svätou stolicou a Slovenskou republikou (SR) podpísané, bude potrebné prijať. Po odovzdaní poverovacích listín prezidentovi SR Ivanovi Gašparovičovi to dnes pred novinármi povedal nový apoštolský nuncius na Slovensku Mario Giordana.

Podľa Giordanu vyjadrila slovenská vláda ústretovosť pokračovať v prácach na chýbajúcich čiastkových zmluvách. Giordana povedal, že pre obidve strany bude v príprave na zmluvy najdôležitejší dialóg, vôľa, pripravenosť a rešpektovanie špecifík krajín.

SkryťVypnúť reklamu

"Je to pozitívna správa," reagoval na slová nuncia hovorca Konferencie biskupov Slovenska Jozef Kováčik. Podľa neho boli chýbajúce zmluvy pre katolícku cirkev vždy prioritou. "Veríme, že aj súčasná vláda nebude chcieť tie zmluvy len zamiesť pod koberec a že je to reálna ochota o týchto problémoch rozprávať," dodal. Reakciu hovorkyne vlády sa agentúre SITA zatiaľ nepodarilo získať.

Diplomatické vzťahy medzi Svätou stolicou a SR dosiahli jeden z cieľov podpísaním Základnej zmluvy medzi Svätou stolicou a Slovenskou republikou 24. novembra 2000 vo Vatikáne predsedom vlády SR Mikulášom Dzurindom a štátnym sekretárom Svätej stolice kardinálom Angelom Sodanom. Zmluvu, ktorá sa stala prvým medzinárodným dokumentom tohto charakteru, pripravil apoštolský nuncius na Slovensku Luigi Dossena. Jej cieľom bolo dosiahnuť komplexnú úpravu vzťahov medzi Slovenskom a katolíckou cirkvou ako aj medzi Slovenskou republikou a Svätou stolicou.

SkryťVypnúť reklamu

Medzinárodná zmluva sa konkretizuje v štyroch osobitných zmluvách. Prvou čiastkovou zmluvou, ktorá bola podpísaná 21. augusta 2002, je Zmluva medzi Svätou stolicou a Slovenskou republikou o duchovnej službe katolíckym veriacim v Ozbrojených silách a ozbrojených zboroch v Slovenskej republike. Ďalšou zmluvou, ktorá nadobudla platnosť 9. júla 2004, je zmluva o katolíckej výchove a vzdelaní. Zmluva o finančnom zabezpečení katolíckej cirkvi, ktorá by mala ustanoviť v akej miere bude štát cirkev dotovať, zatiaľ nie je medzi Svätou stolicou a Slovenskou republikou podpísaná, rovnako ani Zmluva o výhrade vo svedomí.

Po páde železnej opony a komunizmu v novembri 1989 vznikla možnosť opäť nadviazať diplomatické styky so Svätou stolicou. Apoštolským nunciom v ČSFR sa 30. júna 1990 stal arcibiskup Giovanni Coppa. Po rozdelení Česko-Slovenska 1. januára 1993 sa arcibiskup Giovanni Coppa stal nunciom pre Česko a Slovensko so sídlom v Prahe.

SkryťVypnúť reklamu

Dňa 15. júla 1994 odovzdal poverovacie listiny apoštolský nuncius arcibiskup Luigi Dossena, ktorý svoju misiu na Slovensku ukončil na jar 2001. Počas svojho pôsobenia v Bratislave vybudoval nové sídlo nunciatúry. Na výslovnú žiadosť pápeža Jána Pavla II. sa zaslúžil o zriadenie Katolíckej univerzity v Ružomberku. Luigi Dossena zomrel 9. septembra 2007. Druhým apoštolským nunciom na Slovensku bol arcibiskup Henryk Józef Nowacki. Poverovacie listiny odovzdal 10. mája 2001.

Pápež Benedikt XVI. vymenoval 15. marca 2008 za nového apoštolského nuncia na Slovensku Maria Giordanu. Arcibiskup Mario Giordana sa narodil 16. januára 1942 v Barge (Cuneo - Taliansko). Kňazskú vysviacku prijal 25. júna 1967. Získal doktorát z kánonického práva a v roku 1976 vstúpil do diplomatických služieb Svätej stolice. Najprv pôsobil na Apoštolskej nunciatúre v Indonézii a potom na Štátnom sekretariáte. Následne bol preložený na Apoštolskú nunciatúru vo Švajčiarsku, Francúzsku, Rakúsku, Taliansku a Haiti. Hovorí francúzsky, anglicky a španielsky.

SkryťVypnúť reklamu

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  4. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  2. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  6. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  7. Spoločnosti BILLA záleží na zdravých očiach detí
  8. BENU otvorila v Košiciach lekáreň aj v Auparku
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 10 558
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 947
  3. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 6 441
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 402
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 123
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 110
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 4 818
  8. Za 2 dni si vybralo dovolenku viac než 2000 Slovákov 4 593
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu