ČTK o tom dnes informovalo tlačové oddelenie prezidentskej kancelárie.
Predloha poslankýň vládnej ĽS-HZDS mala sprísniť doterajšie obmedzenia, zákaz prístupu mladých k alkoholu mali strážiť obce. Podľa predkladateliek novely, poslankýň Kataríny Tóthovej a Ľudmily Muškovej, nie je v poriadku, že zakázaný je len predaj alkoholických nápojov, kým samotná konzumácia nie je právne postihnuteľná.
Na prehlasovanie veta hlavy štátu by musela zákon podporiť nadpolovičná väčšina zo všetkých 150 poslancov. Pri hlasovaní v polovici mája zákon podporilo 79 poslancov, čo by stačilo aj na opätovné schválenie predlohy.
Novele, ktorá už pri diskusii v parlamente vyvolala pochybnosti medzi časťou odborníkov a politikmi, Gašparovič vytkol viacero nedostatkov a navrhol Národnej rade, aby ju pri opätovnom prerokovávaní odmietla ako celok.
Prezident napríklad uviedol, že predloha nejasne definuje pojmy "maloletý" či "mladistvý". Zákon tiež podľa Gašparoviča neurčil možnosti, ako by mohli obce alebo pedagógovia objektívne zistiť požívanie alkoholu deťmi. Navrhol tiež, aby sa zaviedla výnimka zo zákazu pitia alkoholu pre mladých pri náboženských obradoch.
Občania dostanú informácie aj v Braillovom písme či na CD-nosičoch
Prezident dnes podpísal aj novelu infozákona, ktorá stanovuje povinnosť poskytnúť informácie slabozrakým a nevidomým v prijateľnej forme. Umožňuje však úradníkovi poskytnúť informáciu len v určitom rozsahu, a to nie do ôsmich dní ako v iných prípadoch, ale až do 15 dní.
Občianske združenie Občan a demokracia aj Únia miest a obcí Slovenska proti novele protestovali. Problém podľa nich nerieši komplexne a v uvedených častiach je diskriminačná. Tvrdia, že informovanie slabozrakých a inak hendikepovaných občanov zaručuje už dnešná podoba zákona, pretože zakazuje diskrimináciu. Novela bude účinná od začiatku budúceho roka.
Elektronický podpis nájde od budúceho roka širšie uplatnenie
Prezidentský súhlas dnes získala aj novela zákona o elektronickom podpise. Zákon upravuje terminológiu, spresňuje úlohy Národného bezpečnostného úradu (NBÚ), spresňuje postup úradu pri posudzovaní zhody bezpečných zariadení na vyhotovenie a overenie zaručeného elektronického podpisu s bezpečnostnými požiadavkami stanovenými legislatívou, najmä stanovením lehoty na rozhodovanie.
Medzi zmeny patrí aj zavedenie povinnosti akreditovanej certifikačnej autority zasielať NBÚ zoznamy vydaných a zrušených kvalifikovaných certifikátov a zavádza povinnosť úradu poskytovať tieto informácie pre dlhodobé overovanie elektronického podpisu. Novela bude účinná od 1. januára budúceho roka.
Elektronický podpis nájde od budúceho roka širšie uplatnenie. Jeho používanie bude okrem daňových a colných náležitostí možné aj v obchodnom registri, katastri nehnuteľností, poisťovníctve, vybavovaní cestovných dokladov a ďalších oblastiach.
Novela reaguje na prudký rozvoj informačných technológií, zachováva dve úrovne elektronického podpisu obyčajný a zaručený. Zaručený elektronický podpis, na rozdiel od obyčajného, je rovnoprávny s podpisom vlastnoručným. Oba sú založené na princípe tzv. asymetrického šifrovania.