SME

Navrhli zlepšenie siete chránených území v Tatrách

BRATISLAVA 4. júna (SITA) - Geografi zo Slovenskej akadémie vied navrhli zlepšenie siete chránených území v oblasti Tatier, informoval na dnešnej tlačovej besede koordinátor projektu z Geografického ústavu ...

BRATISLAVA 4. júna (SITA) - Geografi zo Slovenskej akadémie vied navrhli zlepšenie siete chránených území v oblasti Tatier, informoval na dnešnej tlačovej besede koordinátor projektu z Geografického ústavu SAV Ján Hanušin. Cieľom projektu má byť zlepšenie funkčných prvkov siete chránených území v súlade s koncepciou trvalej udržateľnosti a zásadami integrovaného manažmentu krajiny.

Podľa Hanušina vzišla potreba zlepšenia siete aj z toho, že na Slovensku máme viac schém chránenia prírody a krajiny, napríklad Štátnu ochranu prírody a krajiny, sústavu Natura 2000, svoje územia chránia aj vodohospodári. "Každá z týchto schém si vytvára subsystém chránených území, ktoré do seba nie vždy dobre zapadajú a nastávajú problémy," uviedol Hanušin. Tie podľa neho môžu znemožňovať optimálny cieľ, ktorým je ochrana prírody. Vonkajšími problémami sú záujmy investorov, poľnohospodárov a dopravných štruktúr, ktoré sa križujú s ochranou prírody. Ako ďalej uviedol, v projekte ich zaujímalo, či rozloženie chránených území je optimálne a či boli iba náhodne vybrané. Prioritnou otázkou bolo, akým spôsobom medzi sebou chránené územia komunikujú z hľadiska tokov, hmoty a energie a na akom základe sú riadené z hľadiska inštitucionálneho. Chránené územia sú u nás v regionálnom systéme vnímané ako brzda rozvoja, preto aj boli tendencie niektoré plochy chránených území zredukovať, povedal Mikuláš Huba z Geografického ústavu SAV. "My sme chceli poukázať aj na to, že chránené územie a efektívne zosieťovanie môže vytvárať dobré predpoklady na udržateľný rozvoj územia," dodal. Chránené územia sa podľa neho vnímajú aj ako oblasti, ktoré vytvárajú predpoklady pre rozvoj regiónov, pretože sú zaujímavé z hľadiska cestovného ruchu.

SkryťVypnúť reklamu

Ak by sa realizovali návrhy Geografického ústavu SAV, posilnila by sa ochranná funkcia. Keďže ide o najcennejšie územia, mala by sa podľa Hanušina ochrana nie zužovať, ale posilňovať. "Nie hlava-nehlava, ale cielene prepájaním v územiach, ktoré sme vytypovali alebo začleniť ďalšie územia aspoň do nižšieho stupňa ochrany tak, aby boli optimálne prepojené s už vyhlásenými chránenými územiami," vysvetlil Hanušin. Ak by sa návrhy realizovali, podľa Hanušina by znamenali pre ľudí isté obmedzenia, ale územie by získalo vyšší status a zlepšilo by sa životné prostredie. Ako doplnil Huba, dôležité je, aby sa celý režim ochrany na Slovensku zjednotil. Územia by mali mať návštevný poriadok a je potrebné posilniť informačné centrá.

SkryťVypnúť reklamu

Oblasť Tatier vymedzená národnými parkami TANAP, NAPANT a Slovenský raj s priľahlými časťami kotlín predstavuje región s najvyššími prírodno-krajinárskymi hodnotami na Slovensku a jedno z krajinársky najhodnotnejších území v strednej Európe.

Projekt Zlepšenie siete chránených území v oblasti Tatier je súčasťou projektu PANet 2010 (Sieť chránených území - vytvorenie a manažment koridorov, sietí a spolupráca). Do projektu je zapojených okrem Geografického ústavu SAV sedem akademických, administratívno-správnych, konzultačných a mimovládnych organizácií z ČR, Chorvátska, Poľska, Slovinska a Talianska.


SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 985
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 832
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 165
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 432
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 089
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 630
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 229
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 833
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu