BRATISLAVA 4. júna (SITA) - Geografi zo Slovenskej akadémie vied navrhli zlepšenie siete chránených území v oblasti Tatier, informoval na dnešnej tlačovej besede koordinátor projektu z Geografického ústavu SAV Ján Hanušin. Cieľom projektu má byť zlepšenie funkčných prvkov siete chránených území v súlade s koncepciou trvalej udržateľnosti a zásadami integrovaného manažmentu krajiny.
Podľa Hanušina vzišla potreba zlepšenia siete aj z toho, že na Slovensku máme viac schém chránenia prírody a krajiny, napríklad Štátnu ochranu prírody a krajiny, sústavu Natura 2000, svoje územia chránia aj vodohospodári. "Každá z týchto schém si vytvára subsystém chránených území, ktoré do seba nie vždy dobre zapadajú a nastávajú problémy," uviedol Hanušin. Tie podľa neho môžu znemožňovať optimálny cieľ, ktorým je ochrana prírody. Vonkajšími problémami sú záujmy investorov, poľnohospodárov a dopravných štruktúr, ktoré sa križujú s ochranou prírody. Ako ďalej uviedol, v projekte ich zaujímalo, či rozloženie chránených území je optimálne a či boli iba náhodne vybrané. Prioritnou otázkou bolo, akým spôsobom medzi sebou chránené územia komunikujú z hľadiska tokov, hmoty a energie a na akom základe sú riadené z hľadiska inštitucionálneho. Chránené územia sú u nás v regionálnom systéme vnímané ako brzda rozvoja, preto aj boli tendencie niektoré plochy chránených území zredukovať, povedal Mikuláš Huba z Geografického ústavu SAV. "My sme chceli poukázať aj na to, že chránené územie a efektívne zosieťovanie môže vytvárať dobré predpoklady na udržateľný rozvoj územia," dodal. Chránené územia sa podľa neho vnímajú aj ako oblasti, ktoré vytvárajú predpoklady pre rozvoj regiónov, pretože sú zaujímavé z hľadiska cestovného ruchu.
Ak by sa realizovali návrhy Geografického ústavu SAV, posilnila by sa ochranná funkcia. Keďže ide o najcennejšie územia, mala by sa podľa Hanušina ochrana nie zužovať, ale posilňovať. "Nie hlava-nehlava, ale cielene prepájaním v územiach, ktoré sme vytypovali alebo začleniť ďalšie územia aspoň do nižšieho stupňa ochrany tak, aby boli optimálne prepojené s už vyhlásenými chránenými územiami," vysvetlil Hanušin. Ak by sa návrhy realizovali, podľa Hanušina by znamenali pre ľudí isté obmedzenia, ale územie by získalo vyšší status a zlepšilo by sa životné prostredie. Ako doplnil Huba, dôležité je, aby sa celý režim ochrany na Slovensku zjednotil. Územia by mali mať návštevný poriadok a je potrebné posilniť informačné centrá.
Oblasť Tatier vymedzená národnými parkami TANAP, NAPANT a Slovenský raj s priľahlými časťami kotlín predstavuje región s najvyššími prírodno-krajinárskymi hodnotami na Slovensku a jedno z krajinársky najhodnotnejších území v strednej Európe.
Projekt Zlepšenie siete chránených území v oblasti Tatier je súčasťou projektu PANet 2010 (Sieť chránených území - vytvorenie a manažment koridorov, sietí a spolupráca). Do projektu je zapojených okrem Geografického ústavu SAV sedem akademických, administratívno-správnych, konzultačných a mimovládnych organizácií z ČR, Chorvátska, Poľska, Slovinska a Talianska.