Banská Bystrica. Lekári v banskobystrickej Fakultnej nemocnici s poliklinikou (FNsP) F.D. Roosevelta po 11-ročnej prestávke úspešne transplantovali pečeň. Pre 58-ročného Milana Kána z Brezna s terminálnym zlyhaním pečene po prekonanej hepatitíde C bola transplantácia orgánu, ktorý získali od mŕtveho darcu, jedinou možnou liečebnou alternatívou.
"Pooperačný priebeh u kritického pacienta, ôsmy deň po operácii je primeraný ochoreniu a stavu, v akom prišiel do nemocnice. Je stabilizovaný, pri vedomí, reaguje, dá sa s ním komunikovať. Dýcha sám, pomáha mu však prístroj. Organizmus prijal pečeň, tá pracuje," informoval dnes novinárov primár oddelenia anestéziológie a intenzívnej medicíny Jozef Valky.
Náročná operácia trvala vrátane odberu orgánu asi 13 hodín. Podieľalo sa na nej za bežného chodu nemocnice takmer 50 odborníkov.
Lekári Rooseveltovej nemocnice sa podľa vedúceho transplantačného programu Františka Hampla stali lídrom v oblasti transplantácie orgánov v SR vďaka programu transplantácie pečene. Prvýkrát ju vykonali v roku 1997 a následne sa program presťahoval do Bratislavy, kde transplantovali niekoľko pacientov, no v krátkom čase program ukončili. V SR doteraz nebolo pracovisko, ktoré by sa systematicky venovalo transplantácii pečene. "Transplantačný program má absolútnu podporu vedenia. Rooseveltova nemocnica je preň materiálne aj personálne vybavená," zdôraznil riaditeľ FNsP Ján Šulaj. Doplnil, že tieto výkony preplácajú zdravotné poisťovne. Transplantácie pečene vyjde asi na 1,5 milióna Sk (49.434,80 eura) až dva milióny Sk (65.913,06 eura), pričom v Rakúsku tri milióny Sk (98.869,59 eura) až päť miliónov Sk (164.782,65 eura).
Banskobystrická Rooseveltova nemocnica získala audit pre transplantácie pečene v roku 2000 a 2007. Tím pracovníkov sa doškoľoval v Inštitúte klinickej a experimentálnej medicíny (IKEM) v Prahe, s ktorým má zmluvu o dlhodobej spolupráci a výučbovom programe. Čakaciu listinu, v ktorej je dnes 11 ľudí, banskobystrickí odborníci neustále konzultujú s pracoviskom IKEM.
V súčasnosti potrebujú v SR transplantovať pečeň 20 pacientom na jeden milión obyvateľov, čo znamená asi 100 transplantácií ročne. Takýto stav je naplnením ambícií, ktoré má nemocnica v Banskej Bystrici. Do konca tohto roka chcú transplantovať ešte desať pečení. Potreby transplantácií slovenských pacientov kryje malým podielom Česká republika, najmä pracovisko IKEM v Prahe a v Brne. Väčšina slovenských pacientov, ktorí túto liečbu vyžadujú, zomiera na úplné zlyhanie pečene.
dc vs