Bratislava 4. júna (TASR) - Prijatie Zmluvy medzi Slovenskom a Svätou stolicou o výhrade vo svedomí by bolo podľa vicepremiéra Dušana Čaploviča nad rámec zákonov a legislatívy Európskej únie.
"Vstúpili sme do EÚ alebo do Vatikánu? Toto moje stanovisko zostáva nemenné," zdôraznil po dnešnom rokovaní vlády. Pripomenul, že kabinet sa do roku 2010 nechystá túto tému otvárať. "Katolícka cirkev si musí uvedomiť, že sú tu aj menšie cirkvi a treba s nimi rokovať," poznamenal Čaplovič a poukázal na fakt, že niektoré, ako príklad uviedol evanjelickú, majú k zmluve výhrady.
V prípade ďalšej čiastkovej Zmluvy o finančnom zabezpečení Katolíckej cirkvi, ktorá ešte ostáva SR podpísať, uviedol, že odluku cirkví od štátu vidí v budúcnosti v zavedení asignačnej dane. "Táto vláda nebude pripravovať žiadnu odluku štátu od cirkví. Táto vláda môže viesť dialóg a ja si myslím, že pre budúcnosť postavenia cirkví, aby boli nezávislé, je jedinou možnosťou odluka štátu od cirkví," konštatoval.
V prípade asignačnej dane sa podľa jeho slov každý občan rozhodne, ktorej cirkvi určí isté percento zo svojich daní. "A tí bez vierovyznania ich môžu poukázať na iné aktivity," doplnil. Jeho výšku ešte nevedel definovať. Táto otázka by sa mala ešte prerokovať s ministerstvom financií. Čaplovič sa domnieva, že by sa nad asignačnou daňou mohlo začať uvažovať dva roky po vstupe SR do eurozóny.
Na základe súčasného financovania cirkvi a náboženské spoločnosti dostanú prostriedky zo štátneho rozpočtu na platy duchovných, odvody do fondov a čiastočne na prevádzku biskupských úradov. V minulom roku išlo na tento účel 952,164 milióna Sk (31,4 milióna eur). Z 18 v súčasnosti registrovaných cirkví a náboženských spoločností päť nepoberá z rôznych dôvodov prostriedky od štátu.
Vláda si je podľa slov ministra zahraničných vecí Jána Kubiša vedomá záväzkov, ktoré Slovensku zostávajú v prípade podpísania dvoch čiastkových zmlúv s Vatikánom. "Ale budeme ich otvárať vtedy, keď dozrejú podmienky na to, aby sa rokovanie naozaj pohlo dopredu," poznamenal s tým, že žiadne rokovania sa v tejto oblasti nevedú, pričom nepredpokladá, že by sa na to v najbližšom čase vytvorili podmienky.
Apoštolský nuncius na Slovensku Mario Giordana dnes po tom, ako odovzdal poverovacie listiny prezidentovi Ivanovi Gašparovičovi, vyhlásil, že predmetné zmluvy bude potrebné prijať. Dodal, že vláda SR vyjadrila ústretovosť pokračovať v prácach na týchto dvoch dokumentoch. Uzavretie spomínaných medzinárodných dokumentov vyplýva zo Základnej zmluvy medzi SR a Svätou stolicou.
er ed