Banská Bystrica 5. júna (TASR) Zmluvu k projektu Banská Bystrica - mesto rodiny dnes podpísal primátor Ivan Saktor s riaditeľkou nadácie SOCIA Helenou Wolekovou a predsedom občianskeho združenia Návrat Marekom Roháčekom. Cieľom projektu je posilniť význam rodiny u obyvateľov mesta, rozvinúť preventívne programy pre rodiny v riziku ohrozenia, podporovať programy pre rodiny v kríze a tým minimalizovať odchod detí z biologických rodín do detských domovov. Súčasne má projekt ambíciu posilniť rodinné formy starostlivosti o dieťa žijúce mimo pôvodnej rodiny.
Ako dnes zdôraznila Woleková, Banská Bystrica je nepochybne na Slovensku lídrom v rozvoji sociálnych služieb. Nadácia SOCIA sa zúčastňuje pilotného projektu v komplexnej starostlivosti o rodinu práve pre jeho jedinečnosť a zámer spájať všetky sily na podporu rodiny a detí. Ťažiskom tohto projektu je vytvoriť fungujúci systém inštitúcií a možno aj individuálnych poradcov, ktorí budú schopní vyriešiť všetky problémy rodiny, keď si budú spoločne navzájom odovzdávať informácie a navzájom konzultovať ako rodine pomôcť, konštatovala Woleková.
V Banskej Bystrici sa najmä vďaka prevencii v starostlivosti o rodinu vyskytlo za posledných 18 rokov len 50 rozhodnutí o umiestnení detí do detských domovov. A v posledných troch rokoch sa dokonca pre päť takýchto detí ihneď našlo riešenie v náhradnej rodine. Pritom v SR je v detských domovoch v súčasnosti umiestnených vyše 6000 detí a tento počet je takmer štandardný. A to aj napriek tomu, že je mierne stúpajúci trend umiestňovania detí do náhradných rodín.
Projekt Banská Bystrica mesto rodiny mal byť v budúcnosti podľa jeho realizátorov akýmsi vzorom pre iné mestá a preto vytvorili a dnes predstavili aj logo akcie. Symbolizuje otvorené dvere mesta rodine a deťom a jeho autorkou je Banskobystričanka Alexandra Ďurníková.
Ako pre TASR uviedol primátor Ivan Saktor, budúcnosť môže vygenerovať aj to, že ostatné mestá, ktoré budú chcieť získať takýto, nazvime to titul a takéto logo, budú musieť splniť kritériá, ktoré generuje tento projekt. Začali sme ho ako prví v rámci Slovenskej republiky. Myslím si, že je to taká významná téma, že mestá na ňu veľmi rýchlo zareagujú, povedal.
Saktor je presvedčený, že centralizovaná rodinná politika bude časom stále viac prechádzať od štátu na obce, mestá a samosprávne kraje. Dnes je podľa neho štátna starostlivosť o jedno dieťa vyčíslená podľa vlády na približne 250.000 Sk (8244 eur) až 400.000 Sk (13.190 eur). Primátor Banskej Bystrice je však presvedčený, že samosprávy by vedeli s týmito prostriedkami narábať oveľa efektívnejšie a v rámci rodinnej politiky majú potenciál dosahovať významnejšie výsledky v hospodárení. Najmä však v tom, že deti na Slovensku by sa vo väčšom počte vracali do rodinného prostredia.