"Ohrozené sú dážďovníky tmavé, vrabce domové, sokoly myšiare a viaceré druhy netopierov, ktoré žijú v ľudských obydliach," informoval dnes TASR Marek Brinzík zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti/BirdLife Slovensko. Ochranári už niekoľkokrát upozornili na výskyt vtáctva na panelových domoch a možnú hrozbu počas realizácie rekonštrukčných a zatepľovacích prác.
"V mnohých prípadoch sme kontaktovali kompetentné inštitúcie a v niekoľkých sme priamo jednali s realizátormi prác. Aj napriek prísľubu šetrného postupu došlo vo väčšine prípadov k úplnému zatesneniu hniezd dážďovníkov a vrabcov domových," konštatoval ornitológ Ján Gúgh. Objasnil, že počas kontroly jednej z lokalít, kde boli dohodnuté konkrétne postupy s realizátormi zatepľovania, sa zistilo zatesnenie hniezd dážďovníkov. "Bezradne poletovali a snažili sa dostať k hniezdam, v ktorých sa nachádzajú mláďatá," zdôraznil.
Obvodné úrady životného prostredia (ŽP) neskúmajú budovy pred zatepľovaním z hľadiska výskytu chránených druhov, pretože stavebné úrady boli pri vydávaní stavebných povolení (do 1. novembra 2005) viazané stanoviskami orgánov ochrany prírody, ktoré ich na spomínané skutočnosti spravidla upozornili, uviedol pre TASR hovorca Ministerstva životného prostredia SR Peter Višváder. Objasnil, že od 1. novembra 2005 nie je už toto stanovisko potrebné ku stavebnému povoleniu ani k zmene stavby, ani ku kolaudácii stavby v intraviláne obce. Orgány sa tu vyjadrujú iba k územným rozhodnutiam.
"Na druhej strane však ani úrady ŽP nikdy nemali ani nemajú toľko pracovníkov, aby mohli výskyt druhov na stavbách, ku ktorým sa vyjadrujú, kontrolovať fyzicky," podotkol. Konštatoval, že je tak iba na realizátorovi stavby, či výskyt druhov oznámi v súlade so zákonmi. "Preto v praxi často dochádza k porušovaniu zákona pri rekonštrukciách stavieb, samozrejme, ak to úrad ŽP zistí, koná voči priestupcovi, respektíve rieši delikt, ak sa to týka právnickej osoby," dodal. Zároveň uviedol, že ak občania zistia napríklad ničenie hniezd alebo vyrušovanie vtáctva, mali by to ohlásiť úradom ŽP.
Okrem dážďovníkov, vrabcov a netopierov sú v ohrození aj dravce. Sokol myšiar sa čoraz častejšie vyskytuje aj vo väčších mestách. Na hniezdenie využíva väčšie otvory na budovách a často aj kvetináče a hrantíky na balkónoch. V prípade realizovania rekonštrukcie budov je ohrozené úspešné hniezdenie kvôli priamemu zničeniu hniezd a vyrušovaniu. Riešenie problému komplikuje úradnícka byrokracia, tvrdí Brinzík. "Mnohé prípady sa ťahajú už niekoľko týždňov bez toho, aby úrady účinne zasiahli," upozornil.
Ak spoločenská hodnota zničených hniezd, vajec a mláďat dosiahne 80.000 Sk (2638 eur), je možné tieto činy klasifikovať ako trestný čin, ktorého sa dopúšťajú všetky zainteresované strany oboznámené o výskyte a hniezdení chránených druhov živočíchov, uzavrel Brinzík.