SME

Mikolášik z KDH: Vláda zámerne ignoruje otázku výhrady svedomia

Bratislava 5. júna (TASR) - Vláda SR zámerne nerieši otázku výhrady vo svedomí, nechce vyjsť v ústrety občanom Slovenskej republiky, ktorí by chceli mať ...

Bratislava 5. júna (TASR) - Vláda SR zámerne nerieši otázku výhrady vo svedomí, nechce vyjsť v ústrety občanom Slovenskej republiky, ktorí by chceli mať tento hodnotový problém vyriešený podpisom zmluvy s Vatikánom. V reakcii na vyhlásenie podpredsedu vlády SR Dušana Čaploviča, podľa ktorého sa kabinet do roku 2010 nebude touto otázkou zaoberať, to pre TASR povedal europoslanec KDH Miroslav Mikolášik.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nesúhlasí ani s Čaplovičovým názorom, že prijatie takejto zmluvy by išlo nad rámec našich zákonov a legislatívy Európskej únie (EÚ). "Je to obyčajná výhovorka," povedal s dodatkom, že štáty EÚ majú bežne podobné zmluvy podpísané a výhrada vo svedomí je uzákonená aj v liberálnej Veľkej Británii. Na otázku TASR, či ide tiež o zmluvy, ktoré podriaďujú národné zákonodarstvo cirkevnému právu, Mikolášik odpovedal, že ani v prípade návrhu textu zmluvy, ktorý presadzovalo KDH, tomu tak nebolo. "Ani za koalície KDH s SDKÚ sa nevnímal tento problém ako právny, ale skôr ako určitý politický ťah, keď SDKÚ nepodržalo koaličného partnera," povedal Mikolášik. "Právnici sa aj vo veci pohľadu na túto naviazanosť líšia a sú právne názory, ktoré ju vôbec nepotvrdzujú," dodal europoslanec KDH, podľa ktorého sa tento problém nebude riešiť ani v roku 2010. "Ak niekde v Európe takéto zákony existujú, tak určite nie vďaka socialistom," uzavrel.

SkryťVypnúť reklamu

Čaplovičove vyjadrenia kritizovali aj nezávislí poslanci, ktorí opustili KDH, Pavol Minárik a Vladimír Palko. Označili ich za primitívne.

Poslanec SDKÚ-DS Peter Miššík tvrdí, že problémom návrhu KDH bolo práve to, že spájal národné a cirkevné právo. "SDKÚ-DS nikdy nevyhlásila, že je principiálne proti prijatiu zmluvy. Povedali sme nie zmluve v tej podobe, v akej bola a aj preto nás správanie KDH prekvapilo," pokračoval s dodatkom, že v tejto chvíli nepovažuje túto otázku za aktuálnu. "Myslím si, že to nie je vec, ktorá by dnes mala byť na stole," dodal.

"Platí programové vyhlásenie vlády, to je absolútne záväzné," reagoval predseda poslaneckého klubu SNS Rafael Rafaj na otázku TASR, ako sa jeho strana stavia k otázke vatikánskej zmluvy. "Verím, že vhodná určite príde, ale určite to nebude hneď," odpovedal na otázku, kedy podľa neho začne Slovenská republika znovu pripravovať text zmluvy. Zatiaľ podľa neho panuje medzi štátom a cirkvou v tejto otázke konsenzus. "KDH si vytĺka vlastný politický kapitál. Nezastrešujú ani všetkých slovenských kresťanov a už vôbec nie cirkev," kritizoval Rafaj postup KDH v otázke výhrady vo svedomí. "Neviem, prečo tak nešťastne uchopili túto tému, že v konečnom dôsledku idú aj proti Vatikánu," uzavrel.

SkryťVypnúť reklamu

Vicepremiér Dušan Čaplovič (Smer-SD) po rokovaní vlády v stredu 4. júna vyhlásil, že prijatie Zmluvy medzi Slovenskom a Svätou stolicou o výhrade vo svedomí by bolo nad rámec zákonov a legislatívy Európskej únie.

"Vstúpili sme do EÚ alebo do Vatikánu? Toto moje stanovisko zostáva nemenné," zdôraznil. Pripomenul, že kabinet sa do roku 2010 nechystá túto tému otvárať.

Vláda si je podľa slov ministra zahraničných vecí Jána Kubiša vedomá záväzkov, ktoré Slovensku zostávajú v prípade podpísania dvoch čiastkových zmlúv s Vatikánom. "Ale budeme ich otvárať vtedy, keď dozrejú podmienky na to, aby sa rokovanie naozaj pohlo dopredu," poznamenal s tým, že žiadne rokovania sa v tejto oblasti nevedú, pričom nepredpokladá, že by sa na to v najbližšom čase vytvorili podmienky.

SkryťVypnúť reklamu

Apoštolský nuncius na Slovensku Mario Giordana po tom, ako odovzdal poverovacie listiny prezidentovi Ivanovi Gašparovičovi, vyhlásil, že predmetné zmluvy bude potrebné prijať. Dodal, že vláda SR vyjadrila ústretovosť pokračovať v prácach na týchto dvoch dokumentoch. Uzavretie spomínaných medzinárodných dokumentov vyplýva zo Základnej zmluvy medzi SR a Svätou stolicou.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 102
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 9 178
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 6 203
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 150
  5. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 3 073
  6. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 3 016
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 449
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 271
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu