Archív Mesta Bratislavy v noci na štvrtok vytopilo. Sú v ňom uložené vzácne písomnosti od 13. storočia po dnešok. V chodbách stála voda, zamestnanci vylievali vedrá a žmýkali handry.
"Museli sme vypnúť aj elektrinu, voda pretekala cez strop ale najmä cez svetlíky a komíny," hovorí Peter Viglaš, zástupca riaditeľky. Dechtová voda prenikla do dvoch matrík z konca 18 a začiatku 19 storočia. "Je to škoda, boli práve čerstvo zreštaurované."
Archív patrí ministerstvu vnútra a je dočasne umiestnený v dome na Gorkého 5, priestory má prenajaté za symbolickú cenu od mesta. Dom rekonštruuje a nadstavuje spoločnosť CDC. "Haváriu spôsobil stavebník, tým, že nedostatočne zabezpečil strechu," povedal František Griščík, z magistrátu, ktorý tu bol na obhliadke.
Voda zničila aj niekoľko bytov. Majitelia bytov tvrdia, že to nie je prvý krát, čo im cez nedostatočne zabezpečenú strechu do bytov pretiekla voda. Túto noc to však bolo údajne najhoršie.
Riaditeľ firmy CDC Miroslav Svoboda sa bráni, že ide o "dodávateľský problém a problém starej budovy. V rámci prác sme mohli urobiť len provizórne opatrenia, tie pri prívalových dažďoch nestačili. Strechu sme museli dať dole na miestach, kde ideme stavať stĺpy. Na druhej strane do domu zatekalo aj predtým, strecha mala 80 rokov a škody v archíve spôsobila najmä voda ktorá stekala cez komíny."
Historická hodnota vytopeného archívu je nevyčísliteľná. Ako pre agentúru SITA dnes uviedla Alena Koišová z komunikačného odboru Ministerstva vnútra SR, archív sa stará o 6 500 bežných metrov archívnych dokumentov. Situáciu podľa nej riešia operatívne.
"Nepoškodená časť archívu bude premiestnená do depozitu štátneho archívu v Plaveckom Podhradí. Materiály, ktoré pri zatopení navlhli, budú vysušené a zašleme ich na dezinfekciu do Slovenského národného archívu," spresnila. Všetky archívne materiály z priestorov na Laurinskej ulici budú potom premiestnené do škôlky v Petržalke, o čom podľa nej momentálne rokujú s bratislavským magistrátom. "Budovu škôlky však bude treba revitalizovať pre potreby archívu, čo potrvá dva až tri mesiace. Archívne materiály tam zostanú až do postavenia budovy nového archívu," doplnila. Keďže sa budova na Laurinskej ulici rekonštruuje, mesto ponúklo rezortu vnútra pre archív náhradné priestory v bývalej materskej škole na Markovej ulici v Petržalke, pre agentúru SITA to povedala Mária Račková z bratislavského magistrátu.
Ministerstvo vnútra SR podľa Koišovej situáciu nepodceňuje. "Výstavbu novej budovy mestského archívu už v roku 2006 schválila vláda, všetko však záviselo od rozpočtových možností. Náš rozpočet pre tento a budúce roky ráta s 200 miliónmi, ktoré sa použijú na projekt a výstavbu archívu," konštatovala Koišová. Nová budova archívu bude stáť na Drotárskej ceste v Bratislave. V súčasnosti podľa nej pripravujú súťažné podklady na obstaranie projektanta stavby.
Archív má najstaršie dokumenty od roku 1291 - mestské privilegiálne listiny od uhorských kráľov, ešte staršie sú donácie richtárovi Jakubovi. "Jedinečný je celok mestských hospodárskych kníh počnúc rokom 1384, súvislý rad zápisníc mestskej rady je od roku 1402. Archív eviduje viac ako 520 archívnych fondov. Súčasťou archívu je jedinečná regionálna knižnica s viac ako 90 000 knižnými zväzkami, ktorá je však uschovaná v Slovenskom národnom archíve," spresnila.
Autor: japa a sita

Beata
Balogová
