BRATISLAVA 5. júna (SITA) - Poslanec za SMK a bývalý minister školstva László Szigeti si myslí, že jeho nástupca Ján Mikolaj viac poškodil školstvo, než mu za dva roky vo funkcii pomohol. "Pán minister narobil viac zla než dobra," povedal pre agentúru SITA Szigeti. Tvrdí, že nový školský zákon, ktorý má od septembra spustiť reformu, pripravil mizerne. "Na jeseň očakávam, že školy budú mať problémy a určite bude treba veľmi rýchlo prijímať novelu zákona," dodal opozičný poslanec.
Szigetimu sa nepáči, že Mikolaj presadzuje v školstve agendu Slovenskej národnej strany (SNS), ktorá ho do funkcie nominovala. Podľa neho presadzovanie národnej agendy pôsobí deštrukčne. "Pán minister Mikolaj robí len to, čo od neho chce jeho stranícky predseda Ján Slota," uviedol Szigeti. Negatívne vníma posilňovanie výučby slovenčiny na školách pre národnostné menšiny.
Premiér Robert Fico, ktorý dnes hodnotil dvojročnú prácu ministra, pochválil Mikolaja za to, že dostatočne presadzuje prvky národného sebavedomia a národnej hrdosti do vzdelávania. Ocenil, že nový školský zákon zabezpečí zvýšenie počtu hodín slovenčiny v školách pre národnostné menšiny. Podľa Fica nemalo by byť len požiadavkou vlády, ale aj záujmom každého rodiča, aby deti vedeli perfektne po slovensky. "Ja neviem, či je ešte nejaká taká krajina na svete, kde vychádzajú deti zo škôl a nevedia štátny jazyk. No tak na Slovensku, bohužiaľ, takáto situácia ešte je," uviedol Fico. Podľa neho Mikolaj presadzuje národné prvky bez toho, aby narušil práva národnostných menšín. "Keby to tak nebolo, tak si viete predstaviť ten šrumec, čo by narobili v súvislosti so školským zákonom," povedal Fico o predstaviteľoch národnostných menšín na Slovensku.
Nový školský zákon počíta s tým, že slovenčina ako štátny jazyk by sa mala na školách pre národnostné menšiny učiť "v rozsahu vyučovania potrebného na jeho osvojenie". Pôvodne sa mala učiť v rozsahu vyučovania maďarčiny. V schválenej pracovnej verzii štátneho vzdelávacieho programu je napísaný rovnaký počet hodín slovenčiny ako maďarčiny. V prvom ročníku sa žiaci majú učiť tieto jazyky po päť hodín týždenne. V súčasnosti majú sedem hodín maďarčiny a štyri slovenčiny.