Bratislava 5. júna (TASR) - Slovenská patrónka celoeurópskeho projektu Challenge Europe, speváčka Katarína Koščová prispieva k znižovaniu emisií fosílneho uhlíka separáciou odpadu a chodením pešo. Ako dnes prezradila pred novinármi, auto využíva len na dlhé vzdialenosti. Patrónom projektu sa stal aj popredný klimatológ Milan Lapin.
Cieľom projektu, ktorý dnes predstavila organizácia British Council, je znížiť produkciu emisií, obohatiť diskusie o zmenách klímy a urýchliť premeny spoločnosti smerom k zníženiu emisií skleníkových plynov. Tím advokátov podnebia sa bude spolu s mladými ľuďmi zo 14 európskych krajín spoločne usilovať hľadať riešenia problematiky zmeny klímy. "Pozývame mladých, odvážnych a múdrych ľudí, aby sa týmto problémom venovali. Ak chceme dosiahnuť zmeny v legislatíve a správaní ľudí, je správne pozvať mladých, aby sa snažili uskutočniť zmeny," myslí si veľvyslanec Spojeného kráľovstva na Slovensku Michael Roberts.
Na Slovensku vybral nezávislý panel zložený zo zástupcov British Council a partnerských organizácií zatiaľ 11 advokátov podnebia, ktorí reprezentujú rôzne profesijné oblasti. V skupine sú vedeckí pracovníci, ľudia z mimovládnych organizácií a štátnych inštitúcií, ale aj súkromného sektora.
Jeden z advokátov podnebia Jozef Rusnák sa zapojil do projektu, lebo vníma zvyšujúce sa emisie a čoraz nižšiu kvalitu potravín. "Prvým krokom bolo, že sme začali triediť odpad a na vysokej škole som sa snažil aktívne pomáhať Priateľom Zeme," uviedol pre TASR. Venuje sa elektroenergetike, ktorú považuje za jedno z najznečisťujúcejších odvetví a konkrétnymi krokmi sa snaží pomáhať životnému prostrediu. Advokát podnebia Peter Ševce si myslí, že človek má veľa nástrojov na to, aby sa k prostrediu správal šetrnejšie. "Vymenil som v byte všetky žiarovky za úsporné a o mesiac na to z elektrární prišiel návrh na zníženie zálohovej platby o 100 korún," vysvetlil Ševce.
Klíma je pre diplomatov novou agendou, podčiarkol veľvyslanec Roberts. "Pred niekoľkými rokmi sme hovorili o studenej vojne, vyrovnávaní síl, znižovaní vojenského potenciálu. Dnes majú diplomati štyri ciele, jedným z nich je klimatická zmena," zdôraznil s tým, že existujú oprávnené obavy z nedostatku potravy, vody, zvyšovania cien a migrácie. Za kľúčovú považuje schopnosť presvedčiť verejnosť o potrebe znižovania emisií a ochrane životného prostredia. "Znižovanie emisií by znamenalo, že žijeme vo veľmi konkurencieschopnom prostredí," vysvetlil veľvyslanec.
British Council oficiálne začala trojročný projekt. Na základe poznatkov, ktoré budú môcť za pomoci odborníkov čerpať z vedeckej, podnikateľskej, akademickej, vládnej a mimovládnej sféry, navrhne každý tím tri konkrétne praktické koncepcie riešenia problematiky znižovania fosílneho uhlíka. Viac ako 220 advokátov z celej Európy sa tak bude podieľať na rozvoji 40 konkrétnych návrhov.