NITRA 5. júna (SITA) – Najstaršie centrum Keltov na Slovensku aj v celom strednom Podunajsku objavili archeológovia na Slepom vrchu pri Horných Orešanoch v Trnavskom okrese.
Hradisko pochádza z 5. storočia pred naším letopočtom, teda z počiatku mladšej doby železnej. Doteraz sa predpokladalo, že Kelti naše územie masovo osídľovali až neskôr. „Na Slepom vrchu zrejme ťažili železnú rudu. Na dvoch hektároch tu bolo hradisko s dvoma pásmi opevnenia,“ povedal pre agentúru SITA vedúci výskumu Karol Pieta z Archeologického ústavu SAV v Nitre.
O násilnom zániku tohto centra svedčí množstvo nájdených zbraní ako sú kopije, oštepy, šípy a meče. Drámu, ktorá sa tu zrejme kedysi odohrala, dokladá aj skládka kostí a lebiek ľudí všetkých vekových kategórií. Archeológovia našli aj kováčske a hutnícke dielne, výrobne šperkov a drahých kovov, remeselnícke nástroje aj výrobky. „Nádherným dokladom vyspelého včasnokeltského umenia sú bronzové spony, ktoré sa viažu na keltskú mytológiu a zobrazujú bájne bytosti,“ uviedol Pieta.
Lokalitu dlhodobo devastovali vykrádači archeologických nálezísk, preto tu bolo potrebné neodkladne rozbehnúť zisťovací výskum, ktorý má preveriť stav poškodenia lokality. Začal sa pred tromi týždňami a umožnila ho vládna dotácia. „Našťastie, poškodené sú len povrchové vrstvy a pri vykopávkach sa dostávame do nižších vrstiev, ktoré vykrádači svojimi prístrojmi nezasiahli,“ hovorí Pieta.