Omšenie 5. júna (TASR) - Prijať nový Občiansky zákonník je prioritou legislatívnych úloh súčasnej vlády. "Vzhľadom na to, že sa na tom osem rokov nerobilo a Slovensko nemá kodifikované súkromné právo, som tomu dal vážnosť absolútnej priority. V oblasti slovenskej legislatívy ide o kódex storočia pre Slovenskú republiku," povedal dnes po otvorení konferencie o novom Občianskom zákonníku v Inštitúte vzdelávania v Omšení minister spravodlivosti Štefan Harabin.
Súčasný Občiansky zákonník platí od roku 1964 a bol novelizovaný už 39-krát, rozsiahle naposledy v roku 1991.
"Ide o to, aby došlo k výraznému posunu v oblasti právnej stability, čo má vplyv na dĺžku súdneho konania," zdôraznil Harabin. Dodal, že práve kodifikáciou by sa malo predísť prieťahom v súdnych konaniach. "Pokiaľ sú tu isté duplicitné inštitúty obchodného a občianskeho práva, dochádza často k interpretačným problémom, ktorý zákonník použiť. Práve tým, že kodifikujeme súkromné právo do jedného kódexu, tieto veci odpadnú. Aj z tohto dôvodu dôjde k výraznému posunu v otázke rýchlosti civilného súdneho konania," vyzdvihol minister.
Urýchliť doriešenie niektorých prípadov by mala aj skutočnosť, že v budúcnosti by sa mohlo pojednávať aj v popoludňajších hodinách. Ako príklad uviedol Harabin súd v Košiciach, kde majú sudcovia problémy s priestormi. "Vznikajú nám problémy s pojednávacími miestnosťami," vysvetlil. Sudca v Košiciach dostane pojednávaciu miestnosť častokrát len raz za dva týždne, a preto nemôže skončiť toľko prípadov ako sudca v inom meste. "Preto som usmernil predsedov súdov, kde tieto priestorové problémy sú, aby prešli do krízového režimu, že budú pojednávať nielen doobeda a poobede, ale aj večer." Tento režim by sa zatiaľ mal týkať súdov, kde sú priestorové problémy. Najvýraznejšie sú zatiaľ v Košiciach a v Bratislave.
"Treba zdôrazniť, že zatiaľ ide iba o vecný zámer, nebudeme však tajiť, že sa pripravujú takzvané predmanželské zmluvy, aby snúbenci mohli ešte pred uzavretím manželstva si usporiadať majetkové veci," uviedol ako príklad v súvislosti so zmenou, ktorú by mohol priniesť nový Občiansky zákonník v praxi generálny riaditeľ Sekcie legislatívy Ministerstva spravodlivosti SR Peter Straka."
K novelizácii Občianskeho zákonníka pristúpili už viaceré transformujúce sa krajiny strednej a východnej Európy. Niektoré z nich nové súkromnoprávne kódexy už prijali, ako napríklad Rusko a Litva. Ďalšie ich pripravujú a sú pred ukončením legislatívneho procesu, napríklad Česká republika, Maďarsko i Poľsko.
Na konferencii o novom Občianskom zákonníku v Inštitúte vzdelávania v Omšení sa zúčastnili odborníci zo všetkých oblastí aplikačnej praxe a právnej teórie, ako aj pracovníci legislatívy o možnej budúcej podobe Občianskeho zákonníka.