Jeho návrh, ktorý počíta aj s dopadom na štátny rozpočet, predložil rezort na pripomienkovanie.
Navrhovaná zákonná úprava by mala podľa MV priniesť kvalitatívnu zmenu v prevencii kriminality, ktorá sa doposiaľ uskutočňuje podľa príslušných uznesení vlády, avšak bez komplexnejšej úpravy osobitným predpisom. "Prijatie predmetného zákona zároveň prispeje k vyváženejšiemu vzťahu prevencie a represie v rámci kontroly kriminality a inej protispoločenskej činnosti," deklaruje rezort.
Po novom bude vláda SR ako vrcholný orgán výkonnej moci zabezpečovať v oblasti prevencie kriminality úlohy koncepčného a strategického významu. K nim patrí aj schvaľovanie uceleného programového dokumentu, a to stratégie prevencie kriminality, ktorého obsahom je najmä definovanie priorít v tejto oblasti.
Počíta sa aj so zriadením poradného orgánu Rady vlády SR pre prevenciu kriminality. Jej predsedom má byť minister vnútra a podpredsedom minister spravodlivosti, keďže "uvedení funkcionári riadia rezorty s rozhodujúcim vplyvom na prevenciu kriminality". Ďalšími členmi rady môžu byť nielen zástupcovia štátnych orgánov a orgánov územnej samosprávy, ale aj významní odborníci z teórie a praxe v oblasti prevencie kriminality. Funkcia člena tohto orgánu by mala byť čestná, teda bezodplatná.
Nový zákon si zo štátneho rozpočtu vyžiada jednorazovo 1,96 milióna Sk (64.640 eur) a každoročne po 47,3 milióna Sk (1,6 milióna eur). Najväčšiu časť pohltí financovanie projektov v oblasti prevencie kriminality, a to každoročne 40 miliónov Sk (1,3 milióna eur). Na zriadenie 16 štátnozamestnaneckých miest (osem so zameraním na všeobecnú prevenciu kriminality a osem na prevenciu drogovej závislosti) na obvodných úradoch v sídlach krajov sa predpokladajú jednorazové výdavky vo výške 1,2 milióna Sk (39.575 eur) a každoročne sa opakujúce výdaje vo výške 5,6 milióna Sk (184.684 eur).