Prešov 6. júna (ČTK) - Po vstupe Slovenska do schengenského priestoru bez hraničných kontrol na konci vlaňajška stúpol v krajine počet prípadov obchodovania s ľuďmi či s ľudskými orgánmi. Najčastejšími obeťami sa stávajú Rómovia, povedal dnes novinárom štátny tajomník ministerstva vnútra Vladimír Čečot.
"Je to vážna téma, počet kriminálnych činov rastie, je to tým, že národné hranice sú priechodnejšie," uviedol Čečot. Prevážaní ľudia nakoniec končia ako novodobí otroci, podľa Čečota až 60 percent z nich sú Rómovia. Podrobnosti neuviedol.
"Obeťami obchodu s ľuďmi sú najčastejšie ženy zo slabých sociálnych pomerov, sú zneužívané na prostitúciu alebo pornografický priemysel," povedala ČTK Soňa Andrášová z Medzinárodnej organizácie pre migráciu (IOM). Obeťami sa však môžu stať aj muži, ktorí sú nútení k žobraniu alebo práci.
Práve novodobé otroctvo, keď sú ľudia nútení k manuálnej práci, je podľa Andrášovej na vzostupe. Obete v takom prípade končia v ilegálnych továrňach. Na riziko rastu obchodu s ľuďmi na Slovensku IOM upozornila ešte vlani. Obete priekupníkov s ľuďmi často do zahraničia vycestujú vraj dobrovoľne. Zláka ich napríklad ponuka na prácu, ktorú si nijako nepreveria. Práve overenie informácií o práci a kontakt s prípadným zamestnávateľom môžu byť účinnou obranou pred zneužívaním, upozornila Andrášová.
Ministerstvo vnútra chce podľa Čečota na Slovensku zriadiť informačnú kanceláriu. Tá by mala najmä poskytovať varovné informácie, a pomôcť tak občanom, aby sa nestali obeťami obchodovania s ľudmi.
igr boa