Bratislava 7. júna (TASR) Ak sa dieťa neteší do školy, môže byť podľa predsedníčky správnej rady nitrianskeho združenia Leustach Stanislavy Blahovej v škole šikanované. Ďalšími znakmi šikanovania sú rôzne výhovorky, zabúdanie domácich úloh a vôbec nechuť do učenia.
"Každý učiteľ by mal odhaliť poznávacie znaky šikanovania, dôležité však je, aby medzi ním a žiakmi neviazla komunikácia," vysvetlila dnes Blahová pre TASR s tým, že dieťa si musia pozorne všímať aj rodičia.
Združenie Leustach spracovalo pomocou Nadácie pre deti Slovenska projekt Luskáčik, ktorý je zameraný aj na šikanovanie na školách. "Prostredníctvom zážitkových aktivít chceme oboznámiť žiakov, rodičov, ale aj učiteľov s rôznymi druhmi šikanovania a násilia, rozoznať signálne správanie šikanovaných detí, hľadať spôsoby obrany a možnosti odbornej pomoci," vysvetlila Blahová.
Šikanovanie na školách potvrdila aj vedúca Kancelárie verejného ochrancu práv Henrieta Antalová. "Najdôležitejšie je, aby dieťa mal kto počúvať a aby malo komu dôverovať," upozornila. Podľa jej ďalších slov majú dnes už učitelia dostatok inštrukcií. "Verím, že tieto ich nerobia 'slepými a hluchými' k problémom detí a to vrátane šikanovania," doplnila.
Šikanovaniu na školách sa nedá zabrániť, problém však netreba zľahčovať. "Dôležitý je aj výber učiteľov, ich neustále vzdelávanie a zvyšovanie právneho vedomia nielen učiteľov, ale aj rodičov a ďalších, ktorí pracujú s deťmi a tiež detí samotných," upozornila Antalová dodajúc, že problém agresivity detí je celoplošným problémom.
Hoci šikanovanie detí vyzerá niekedy len ako hra, môže mať neblahé dôsledky. "Začína sa braním vecí, zhadzovaním z lavíc, vysmievaním sa, nadávkami, braním desiatej. Tieto veci, vyzerajúce ako hra, ale môžu nakoniec vyústiť do násilia," upozornila Blahová. Vysvetlila ďalej, že šikanovanie sa odzrkadlí aj na prospechu a správaní počas vyučovania. "Môže sa napríklad stať, že cez vyučovacie hodiny chodí dieťa často na potrebu, pretože vie, že cez prestávku sa na WC nedostane, lebo to má zatrhnuté, ale cez hodinu je voľné," spomenula jeden z prípadov šikanovania.
Riešiť problematiku šikanovania by podľa Antalovej mohli pomôcť spolupracovníci verejného ochrancu práv - detskí ombudsmani. "Myslíme si, že 'ombudsmanom' zo svojich radov sa kamaráti alebo spolužiaci, ako rovnocenným, skôr zveria s niektorými svojimi trápeniami, ktoré často zostávajú pred dospelými skryté a tým je aj problém šikanovania v detských kolektívoch," dodala Antalová.
V súvislosti so šikanovaním na školách však vedúca kancelárie verejného ochrancu práv upozornila aj na fakt, že žiaci môžu byť šikanovaní aj zo strany učiteľov. Najdôležitejšie však podľa jej slov je, aby si dieťa tento problém nenechávalo pre seba, aby sa nebálo uplatňovať svoje práva, aby si uvedomilo, že šikanovanie je negatívny jav, ktorý za žiadnych okolností nemusí trpieť a ani sa zaň hanbiť," uzavrela Antalová.