Kežmarok 7. júna (TASR) - Kežmarok je jedným zo štyroch miest zapojených do projektu Slovenské kráľovské mestá so zameraním na renesanciu histórie v rámci rozvoja cestovného ruchu. Jeho partnermi sú Bardejov, Levoča a Stará Ľubovňa.
"Našim návratom do histórie je festival Európske ľudové remeslo (EĽRO), ktorý má už tradíciu. V súčasnosti pripravujeme tiež projekty úprav námestia, kde chceme zriadiť niekoľko penziónov, aby turisti, ktorí prídu do mesta, mali sa kde ubytovať," konštatoval primátor Kežmarku Igor Šajtlava. Pýchou mesta je drevený evanjelický artikulárny kostol, ktorý je národnou kultúrnou pamiatkou. Primátor verí, že sa podarí zaradiť vzácny objekt do Zoznamu prírodných a kultúrnych pamiatok UNESCO. "Začali sme s úpravou okolia nového gréckokatolíckeho kostola, ktorý je situovaný oproti. Robíme tam zámkovú dlažbu a parkovacie plochy pre autobusy."
Zlatým klincom kultúrneho leta v Kežmarku je trojdňový medzinárodný festival EĽRO. V poradí už 18. ročník sa začne v piatok 11. júla za účasti vyše 200 remeselníkov zo Slovenska a zahraničia. Podujatie je každý rok venované niektorému z početných cechov, ktoré v minulosti v meste pôsobili. Tohtoročný bude patriť rybárskemu cechu.
Festival remesiel v Kežmarku bol prvým svojho druhu v Európe. Koná sa v uzavretom centre bývalého kráľovského mesta a súčasťou prezentácie remesiel je pestrý kultúrny program. Na Hlavnom a Hradnom námestí sa prestavia okrem domácich folklórnych súborov aj hostia z Bulharska, Česka, Egypta, Estónska, Lotyšska, Poľska, Ruska, Srbska, Talianska a Turecka. Organizátori sľubujú aj divadelné rozprávky, vystúpenia skupín historického šermu, populárnych spevákov, šachové turnaje na nádvorí hradu, výstavy či ohňostroj a diskotéku na námestí.