Bratislava 8. júna (ČTK) - Nový šéf regionálneho centra OSN pre preventívnu diplomaciu v Strednej Ázii Miroslav Jenča plánuje s predstaviteľmi tamojších vlád diskutovať aj o problémoch s dodržiavaním ľudských práv. Tie sú pre päť bývalých sovietskych republík neraz nepríjemným terčom kritiky. V rozhovore s ČTK slovenský diplomat tiež vyhlásil, že sa nechce vyhýbať ani stretnutiam so zástupcami často prenasledovanej opozície.
"Nezávisle od toho, na čo je kto citlivý, toto je záležitosť, o ktorej treba hovoriť," povedal Jenča o situácii v dodržiavaní ľudských práv. "Bez zabezpečenia ľudských práv sa nemôže zabezpečiť dlhodobá stabilita a predvídateľný vývoj v danom regióne," dodal. Diplomat však upozornil, že bude potrebné prihliadnuť aj na vývoj a tradície týchto krajín.
Cieľom nového centra OSN v turkménskom Ašgabate je pomáhať bývalým sovietskym republikám Kazachstanu, Uzbekistanu, Tadžikistanu, Turkménsku a Kirgizsku mierovo predchádzať možným konfliktom, viesť dialóg a podnecovať medzinárodnú podporu pre regionálne projekty alebo iniciatívy.
Medzi hrozby, na ktoré sa chce slovenský diplomat sústrediť, patrí najmä nedostatok vody, bezpečnosť, obchod s drogami či ľuďmi a islamský extrémizmus. Najnovšie podľa neho medzi problémy v regióne pribudli aj dôsledky svetového nárastu cien potravín. OSN zvažuje vytvorenie podobných stredísk aj v ďalších krajinách.
Organizácie na ochranu ľudských práv dlhodobo situáciu v tejto oblasti kritizujú. Režimu uzbeckého prezidenta Islama Karimova v máji organizácia Human Rights Watch vytkla, že prenasleduje svedkov krvavého masakru v Andižane v roku 2005. V apríli tam tiež súd poslal do vyhnanstva básnika, ktorý vraj znevažoval hlavu štátu. Rádio Slobodná Európa zas kritizovalo Kazachstan, že blokuje jej internetové stránky. V Turkménsku, kde bude úrad sídliť, sa pomaly uvoľňujú pomery po smrti jedného z najznámejších diktátorov na svete Saparmurata Nijazova. Vo viacerých krajinách sú zakázané opozičné strany.
Jenča ČTK povedal, že sa napriek tomu opozičným politikom vyhýbať nebude. "Ja v tom nevidím absolútne najmenší problém, pretože ja si myslím, že je treba rokovať s celým spektrom strán," tvrdil slovenský diplomat, ktorý začal v týchto dňoch pôsobiť v úrade.
fil fab