Slovensko nepotrebovalo prvú etapu Vatikánskej zmluvy. Je to zmluva, ktorá ide úplne nad rámec toho, ako sa Slovensko vyvíja, uviedla v dnešnej diskusnej relácii Na telo TV Markíza europoslankyňa za Smer Monika Flašíková-Beňová.
"Nevidím dôvod, prečo by Slovenská republika mala prijímať ďalšie zmluvy," dodala. Taktiež podotkla, že súhlasí s názorom vicepremiéra Dušana Čaploviča, ktorý sa prednedávnom vyjadril, že Slovensko má vlastnú legislatívu a necíti potrebu vstupovať do významnejšieho vzťahu s Vatikánom. Podpredseda KDH Daniel Lipšic si na rozdiel od Beňovej myslí, že Vatikánska zmluva je prioritou. "Dali sme si sľub a sľuby treba plniť," reagoval.
Lipšic obhajoval novelu interrupčného zákona, ktorú napriek podpore poslankyne ĽS-HZDS Ľudmily Muškovej kresťanským demokratom parlament zamietol. Novela mala uzákoniť povinnosť lekára pred zákrokom ženu informovať o rizikách umelého prerušenia tehotenstva, vývojovom štádiu dieťaťa, o možnostiach utajeného pôrodu, o finančnej podpore počas gravidity aj zo strany mimovládnych organizácií či o osvojení dieťaťa. Podľa Lipšica sú interrupcie závažným morálnym problémom a to, čo napíšeme v zákone má vplyv na to, ako žijeme.
Beňová nevidí dôvod, prečo tieto povinnosti ukladať lekárom zákonom a odmieta jeho "emotívne ladenie". "Keby sme si uzurpovali právo určovať, čo je život, čo je morálka, vytvárali by sme obrovský tlak na spoločnosť a najmä na ženy," tvrdí. Podľa Lipšica je nefér aj európska legislatíva. Európska únia na jednej strane nechráni nenarodený život, na druhej chráni život vraha. Beňová oponovala, že EÚ neupravuje interrupčný zákon, je to vecou členských štátov. Trest smrti zakazuje, čo je správne, lebo by ním postavila štát na úroveň páchateľa.
Flašíková-Beňová zároveň vyjadrila podporu registrovaným partnerstvám. Ako uviedla, nevidí dôvod, prečo by si nemohli uplatňovať práva väčšinovej spoločnosti aj homosexuáli, ak sú to slušní ľudia. Inštitút manželstva v tomto kontexte považuje za niečo úplne iné ako inštitút registrovaného partnerstva.
Súhlasila by aj s tým, aby si mohli adoptovať dieťa. "Vždy je potrebné sledovať záujem dieťaťa. A žiadne dieťa by nemalo byť predmetom pokusov," komentoval adopciu homosexuálnym párom Lipšic. Beňová pripomenula, že pre dieťa je prvoradé, aby vyrastalo zahrnuté láskou. Ak uznáme, že homosexuáli sú rovnako slušní ako my, nemôžeme im toto právo upierať. Lipšic nechce diskriminovať homosexuálov, manželstvo ale nevzniká len preto, že sa muž a žena majú radi, ale že sú schopní splodiť dieťa.KDH nepodporilo iniciatívu svojich bývalých poslancov na odvolanie ministra spravodlivosti Štefana Harabina, podľa podpredsedu KDH Daniela Lipšica však na odchod Harabina čoskoro príde. V relácii televízie Markíza Na telo Lipšic spomenul premiérovu návštevu na ministerstve a Harabinove útoky na súdy, najmä snahu zrušiť Špeciálny súd pre korupciu a organizovaný zločin. Pripomenul, že koaličných poslancov, ktorí existenciu Špeciálneho súdu namietajú na Ústavnom súde, zastupuje právnik, blízky rodine Jozefa Majského, obžalovaného v prípade krachu nebankových spoločností BMG Invest a Horizont Slovakia a súdeného Špeciálnym súdom. "Jeho (právnikova) obrovská hacienda pod bratislavským Bôrikom je obývaná synom obžalovaného Majského," povedal Lipšic.
Autor: ks

Beata
Balogová
