Reálna dostupnosť liekov sa v súčasnosti na Slovensku znižuje. Dôvodom je podľa Petra Stanka zo Slovenskej lekárnickej komory (SLeK) neregulovaný nárast počtu verejných lekární.
Dnes už pomaly bude platiť rovnica, že jedna lekáreň sa rovná jeden lekárnik. Adekvátne na to sa skracuje čas otvorenia lekární, čiže nárastom počtu lekární sa paradoxne znižuje dostupnosť liekov, pretože v neskorších hodinách už nie sú lekárne otvorené, lebo magister má osemhodinovú pracovnú dobu," uviedol Stanko pre TASR.
Ročne končí farmáciu na Slovensku približne 160 až 180 absolventov. Dosť veľká časť z nich však nejde do prostredia zdravotnej starostlivosti, teda lekární, ale odchádzajú do iných sektorov v rámci farmácie, ako je veľkoobchod, výroba či marketing. Veľká časť odchádza do zahraničia, pretože ohodnotenie lekárnika na Slovensku je v porovnaní s inými európskymi krajinami výrazne nižšie," skonštatoval Stanko.
Platy slovenských farmaceutov sú podľa jeho slov 15 - 20 percent pod priemerom platov farmaceutov v Českej republike a 40 50 percent pod priemerom platov farmaceutov v ostatných európskych krajinách.
Priemerné mzdy lekárnikov a tiež ich nástupné platy sú rôzne, podľa jednotlivých regiónov. Niekde je nástupný plat pod úrovňou priemernej mzdy pre daný región, ako napríklad v Bratislave. Paradoxne, na východe majú lekárnici vyššie mzdy, tam je zase priemerný nástupný plat nad úrovňou priemernej mzdy v regióne," zhodnotil Stanko. Podľa jeho slov to súvisí najmä s dopytom po pracovnej sile. Skrátka, čím ďalej na východ na Slovensku idete, tým je počet farmaceutov nižší a to je základný problém," zhodnotil situáciu.
Pre bežného človeka je podľa Stanka dôležité, aby si našiel svojho lekárnika a lekáreň, ktorý mu okrem samozrejmej ekonomizácie liečby, ponúka aj nadštandardný liekový servis. Čiže, stará sa nielen o jeho peňaženku, ale aj o jeho zdravie," zhodnotil Stanko.