Mesto Trenčín nemá ako posledné z krajských miest zrekonštruované centrálne námestie. Na jeho rekonštrukciu už dvakrát vyhlásilo verejnú súťaž. Ani v jednom prípade sa ale nerozhodlo, kto bude rekonštrukciu Mierového námestia realizovať. Na pondelok 16. júna pripravilo vedenie mesta stretnutie s ďalšími architektmi. Rekonštrukcia by podľa trenčianskeho primátora Branislava Cellera mohla byť ale reálna až v roku 2010. Názory Trenčanov na tento zámer sú rôzne. Historička hovorí, že v prípade jeho realizácie by mohlo byť mesto bohatšie o ďalšie historické skvosty.
"Nespokojnosť bola s navrhovaným riešením. Niektoré zámery boli príliš novátorské, niektoré naopak veľmi konzervatívne," zdôvodnil primátor Celler, prečo zo súťaží nevybrala porota víťaza. Zdôraznil, že nie je v záujme mesta celý proces nasilu urýchliť, ale vybrať niečo kvalitné, s čím bude čo najviac Trenčanov spokojných.
Po dvoch neúspešných pokusoch mesto zriadilo pracovnú skupinu, ktorá oslovila osem ateliérov konkrétnych architektov. "Tri z Českej republiky a päť zo Slovenska. Sú to všetko architekti, ktorí majú za sebou realizáciu konkrétnych námestí v Slovenskej alebo Českej republike," vysvetlil Celler.
Prvé stretnutie s týmito architektmi plánuje mesto už o týždeň. "Chceme im odovzdať materiály, porozprávať sa o našej predstave, majú si prejsť mesto, aby vnímali nielen priestor Mierového námestia, ale i jeho okolie," uviedol Celler. Následne by mali do dvoch mesiacov predložiť mestu svoj návrh na rekonštrukciu.
Suma, za ktorú by sa malo námestie zrekonštruovať, ešte nie je presne vyčíslená. Podľa Cellera by mohlo ísť odhadom o sumu 80 miliónov Sk (2,64 milióna eur) až 100 miliónov Sk (3,3 milióna eur). Námestie podľa neho nepotrebuje zásadné zmeny. "Prikláňame sa k tomu, aby bola predmetom rekonštrukcie dlažba, mobiliár, osvetlenie a lavičky. Zároveň chceme, aby architekti riešili rozmiestnenie terás a umiestnenie rôznych reklamných nápisov a tabúľ," povedal primátor. Osobitnou časťou úpravy námestia bude rekonštrukcia inžinierskych sietí, ktoré sú pod dlažbou.
Historička Trenčianskeho múzea Janka Karlíková si myslí, že pri rekonštrukcii námestia objavia archeológovia množstvo zaujímavostí. "Napríklad podzemné chodby vedúce z uličiek Matúša Čáka Trenčianskeho do pivníc Piaristického kostola," uviedla. Na túto možnosť je mesto podľa primátora pripravené. Ak by sa pri rekonštrukcii chodby skutočne našli, mesto je ochotné pristúpiť k prepracovaniu projektu aj v prípade jeho zdraženia.
Názory návštevníkov na súčasný vzhľad Mierového námestia sú rôzne. "Celkom sa mi páči, ako vyzerá. To, že nie je zrekonštruované, nejako nevnímam," reagoval Alexander Štefečka. "Malo by sa dať do poriadku. Myslím si, že je to hanba mesta Trenčín, aby bolo v takomto štádiu, v akom je," vyslovila svoj názor Dagmar Šišovská. "Rozhodne sa mi to nepáči, lebo Trenčín si to nezaslúži. Chodí sem strašne veľa áut a tie by sem vôbec nemali chodiť. Zásobovanie by si mali vyriešiť v noci, ako je to v iných mestách," zdôraznil Ivan Václav.
Riešenie dopravy s rekonštrukciou podľa Cellera nesúvisí. "Je to skôr o vynútení si nejakého režimu, ktorý mesto stanovuje svojím všeobecno-záväzným nariadením," uviedol. Dodal, že v najbližšej dobe sa chystá sprísnenie kontroly áut, ktoré majú povolenie vjazdu na námestie mestskou políciou.
Mierové námestie v Trenčíne je podľa historičky špecifické najmä svojím vretenovitým tvarom, ktorý kopíruje tok Váhu. Hlavnou dominantou námestia je v súčasnosti Mestská veža.